DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Usť Čorná

(Usť-Čorna)

Usť Čorná (česky též Usť-Čorna nebo Usťčorna, ukrajinsky Усть-Чорна [Usť-Čórna], německy Königsfeld, rusky Усть-Черная, maďarsky Királymező, polsky Ust-Czorna) je nejzapadlejší středisková obec (městečko) na Zakarpatské Ukrajině, díky čemuž má nezapomenutelnou atmosféru. Usť-Čorná je sevřená v hlubokém karpatském údolí mezi divokými lesnatými horami - na severu téměř neprostupnými Gorganami, na východě Svidovcem a na západě poloninou Krásna. Usť-Čorná leží na řece Těresvě (Тересва [Teresva]), podél jejíhož toku krásným horským údolím je do městečka jediný přístup. Celé údolí z okresního města Těresva je dlouhé 48 km a v časech, kdy se nekvalitní silnice v jeho horním úseku stane nesjízdnou, např. kvůli sněhové kalamitě či povodním, se Usť-Čorná stává odřízlou od světa. Spojení do Usť Čorné je buď autobusy z okresního města Ťačivu nebo taxíky.

Usť Čorna - kostel v noci
Usť Čorna - kostel v noci
Usť Čorna - bývalé nádraží v noci
Usť Čorna - bývalé nádraží v noci
Horal z Usť Čorné
Horal z Usť Čorné
Dřevorubec v lesích u Usť Čorné
Dřevorubec v lesích u Usť Čorné

Usť Čorná byla založena rakouskými kolonisty v 18. století jako dřevařská osada Königsfeld. Německy mluvící obyvatelé za první Československé republiky zde tvořili výraznou většinu, po druhé světové válce byli násilně vysídlováni. Usť Čorná je nejdeštivějším místem na Zakarpatí (úhrn srážek 1.400 mm/rok), jména sousedních vesniček s názvy "Mokrá" (viz níže) jsou tak příznačné. V Usť Čorné se nachází stanoviště horské služby, vedle turbázy Jalynka. V centru obce a u bývalého vlakového nádraží je několik možností k příjemnému posezení v hospůdce. V Usť-Čorné je také pošta, škola a dva kostely. Známým místem v Usť Čorné je rozcestí u dřevorubce, kde je umístěna velká podobizna dřevorubce. Je zde významné turistické rozcestí a slévají se zde říčky Brusturjanka a Mokrjanka a vzniká tak řeka Těresva.

Usť Čorna - podobizna dřevorubce
Usť Čorna - podobizna dřevorubce
Usť Čorna - socha hada v centru obce
Usť Čorna - socha hada v centru obce
Usť Čorna - centrum
Usť Čorna - centrum
Usť Čorna - poslední zbytky úzkokolejky na mostě přes říčku Brusturjanku
Usť Čorna - poslední zbytky úzkokolejky na mostě přes říčku Brusturjanku

Ubytování v Usť Čorné

Povodně a úzkokolejka v Usť Čorné

Povodně v údolí Usť Čorné bohužel nebývají vzácností. Spekuluje se, že jejich příčinou může být přehnaná těžba dřeva ve zdejších lesích. V poslední době nejničivější proběhla na podzim 1998. Povodní bylo v Ruské a Německé Mokré a v Lopuchivu zničeno přes 40 domů. A na povodeň bohužel doplatila i zdejší lesní úzkokolejka (lesní úzkorozchodná dráha), které velká voda dodala poslední smrtící ránu. Osobní doprava, která byla na úzkokolejce provozována v úseku Teresva - Usť Čorná byla však ukončena již 27. září 1998, to znamená přesně měsíc před osudnou povodní, kvůli závažné poruše lokomotivy. Pro tuto nerentabilní trať se ji prý již nevyplatilo opravit. Na přelomu října a listopadu se spustily velké deště a 4. listopad se stal posledním provozním dnem na dráze (poslední měsíc jezdili jen nákladní vlaky). Zbytky dráhy byly nedlouho po povodni rozebrány a její obnovení je v součásné době nerálné.

Lopuchiv (Brustura)

Lopuchiv (ukrajinsky Лопухів [Lopúchiv], maďarsky Brusztura [Brustura]) nebo též Lopuchovo (Лопухово), dříve Brustura či Brustury (ukrajinsky Брустури [Brustury]), sousední obec s Usť-Čornou, je jedna z nejkrásnějších vesniček na Zakarpatí, leží na říčce Brusturjanka v místech, kde se údolí na chvíli rozšiřuje a poskytuje i úchvatné scenérie s okolními karpatskými velikány. V době Československa mezi Usť-Čornou a Lopuchivem vznikly lázně Brustura se solno-jodo-železitým pramenem, nyní jsou bohužel zdevastovány. Údolí Brusturjanky pokračuje za Lopuchovem do míst zvaných Usť Turbat (Усть Турбат), kde bylo dříve rozcestí lesních železnic (v době ČSR se zdejší zastávka jmenovala Masarykovou údolí). Dnes zde najdeme hájovnu a rozcestí turistických cest.

Lopuchiv - kostel
Lopuchiv - kostel
Lopuchiv - cesta směrem na Usť Turbat
Lopuchiv - cesta směrem na Usť Turbat
Říčka Brusturjanka v Lopuchivu
Říčka Brusturjanka v Lopuchivu
Usť Tubrat
Usť Tubrat
Horský potok Turbat
Horský potok Turbat
Květina v dolině Turbat
Květina v dolině Turbat

Ruská Mokrá a Německá Mokrá

Z Usť Čorné v údolí potoka Mokrjanky najdeme dvě poměrně dlouhé vesničky: Ruská Mokrá (Руська Мокра) a Německá Mokrá (Німецька Мокра), dříve Komsomolsk (Комсомольськ). V Německé Mokré donedávna žila velká menšina Němců.

Německá Mokrá - kostel
Německá Mokrá - kostel

Turistika a sport v okolí Usť Čorné

Neboť Usť Čorná s přilehlými vesničkami je široko daleko v okolí jediným civilozovaným místem, je ideálním východiskem do této části Karpat - do Horhan, na Svidovec i na poloninu Krásnou. Kolem roku 2009 zde byly vyznačeny turistické trasy, proto se některé cesty staly orientačně snadnější. Jsou zde i trasy pro horské kolo. Krásný je cyklistický výjezd z Usť Čorné přes Lopuchiv a dolinou Turbat na sedlo Okula, případně i k pramenu Černé Tisy, a dále sjezd do Jasině. Technicky zdatný jezdec dokáže projet celou trasu, běžní cykloturisté budou v horní části výstupu dolinou Turbat občas tlačit, jinak ale trasa vede především po širších cestách. Po celou dobu vás bude provázet krásná příroda. Cesta z Usť Čorné opačným směrem na Koločavu je o něco náročnější. Spodní část výjezdu na sedlo Pryslop za Německou Mokrou vede střídavě blátem a potokem. Sjezd ze sedla Pryslop do Koločavy je pohodlný po širší cestě.

Přecházení potoku mezi sedlem Pryslop a Německou Mokrou
Přecházení potoku mezi sedlem Pryslop a Německou Mokrou
Cyklistika v Karpatech je někdy náročná
Cyklistika v Karpatech je někdy náročná

Další zdroje o Usť Čorné

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Usť Čorné

Usť Čorná na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.