Vesničky Skolivských Beskyd
Skolivské Beskydy v nitru svých horských oblastí skrývají mnoho romantických chudých vesniček. Dokážete-li jejich krásu vnímat, nabije vás procházka po nich životní energií, ze které budete dlouho čerpat.
Kamjanka (Кам'янка)
Vesnička Kamjanka (ukrajinsky Кам'янка, polsky Kamionka, česky by se dala přeložit jako Kamenka) je vzdálena 7 km od hlavní silnice, která vede do města Skole. Není to sice velká vzdálenost, ale přístupová kamenitá cesta do vesnice překonává významné převýšení a projíždí úzkým kaňonem se známým vodopádem. V zimě nebo za větších dešťů se cesta stává obtížně sjízdnou. Díky náročnému příjezdu a lokalitě obklopené kolem dokola horami se ocitnete úplně v jiném světě.
Sukil (Сукіль)
Z Kamjanky se můžete vydat přes horské sedlo na druhou stranu hor, již do Ivanofrankivské oblasti. Ideální je přesun na horském kole, ale můžete jít i pěšky či vhodným terénním autem. Dostanete se tak do vesničky Sukil (Сукіль), která je ještě odlehlejší než Kamjanka. Po špatné kamenité cestě zde častěji projede povoz tažený koňmi než auto, volně zde pobíhají husy, krocani a kačeny. Ač vesnička není bohatá, mají zde hned dva dřevěné kostely - pravoslavný a řeckokatolický. A dokonce zde dvakrát denně zajíždí autobus.
Poljanycja (Поляниця)
Z vesničky Sukil můžete klesat dále níže směrem k městu Bolechiv. Cesta se postupně zlepšuje a teprve až ve 20 km vzdáleném Bolechivu se napojí na hlavní silnici. V necelé polovině trasy leží vesnička Poljanycja (Поляниця). Silnice je zde již asfaltová a obec působí bohatším dojmem. Ve středu obce stojí dřevěný kostel sv. Dymytrije (деревяна церква св. Дмитра) z roku 1950. Vedle kostela stojí i dřevěná zvonička.
Orjavčyk (Орявчик)
Zcela v jiné části Skolivských Beskyd, v jejich jihozápadní části leží vesnice Orjavčyk (Орявчик). V její horní části se nachází rekreační středisko s několika penziony a hotely, proto zdaleka není tolik odlehlá jako předchozí vsi. V Orjavčyku stojí 2 dřevěné kostely. V horní části vesničky je umístěn dřevěný kostel sv. Luky (дерев'яна церква Св. Луки) z roku 1862, užívá se i jeho druhý název kostel Zjevení Páně (церква Богоявлення). Ve spodní části stojí dřevěný kostel sv. Mykoly (церква Святого Миколи) z roku 1930.
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa vesniček ve Skolivských Beskydech
Vesničky Skolivských Beskyd na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.