Polonina Runa
(Polonina Rovná)
Polonina Runa (ukrajinsky Полонина Руна [Polonýna Rúna], polsky Połonina Runa, maďarsky Róna havas) je nejzápadnější z výrazných ukrajinských polonin a tedy nejbližší slovenským hranicím. Podle poměrně ploché vrcholové části se jí též přezdívá Polonina Rovná (ukrajinsky Полонина Рівна [Polonýna Rívna], polsky Połonina Równa). Pod pojmem Polonina Runa se chápe jak samotný vrchol, tak celý masiv, který zahrnuje několik dalších výrazných vrcholů a hřbetů v okolí. Celé pásmo Poloniny Runy se rozkládá v oblasti vymezené řekami Už na západě a Viča na východě. Pohoří Polonina Runa na západě sousedí s Popričným, na severozápadě s Užanským masivem, na severovýchodě s Pásmem Pikuje a na východě s poloninou Boržavou. Na jihu je dolinou řeky Turja odděleno od pohoří Makovica a Syňak.
Přírodně velmi cenné jsou východní svahy poloniny Runy, kde se rozkládá přírodní rezervace Šepot se soustavou vodopádů. Vodopády se nachází též nad vesničkou Lumšory (Лумшори) pod severozápadními svahy Poloniny Runy. Na říčce Turycja (Туриця) tu najdete soustavu pěti menších vodopádů. Postupně proti proudu toku řeky to jsou vodopád Solovej (Соловей), Burkač (Буркач), Partyzán (Партизан), Perestupeň (Переступень) a Krutylo (Крутило). Největším z nich je Partyzán s výškou něco přes 4 m. Po rozpadu Sovětského svazu vodopád Partyzán překřtili na vodopád Davir, ale nový název se zatím příliš neujal.
Samotná polonina Runa jako nejvyšší vrchol celého masivu dosahuje výšky 1.482 m (podle jiných pramenů 1.479 m) a poskytuje úchvatné rozhledy. Na vrcholu poloniny Runy stojí torzo bývalého vojenského objektu. Vrchol je porostlý téměř souvislým borůvčím, a proto se zde v pozdějším létě pohybují desítky sběratelů borůvek z vesnic v údolí. Polonina Runa je výborným výletním cílem pro horské cyklisty, neboť až na její vrchol vede panelová cesta.
Hlavní výstupová cesta na vrchol Polonina Runa vede přes rázovitou horskou vesničku Lipovec (Липовець, 640 m n. m.).
Druhým nejvyšším a nejvýraznějším vrcholem masivu Poloniny Runa je Ljutanská Holica (ukrajinsky Лютанська Голиця nebo též Лютянська Голиця, 1.374 m), důvěrně se jí mezi místními přezdívá Ljuťanka (Лютянка). Mezi významné vrcholy patří i hora Javorník na západě pohoří, oblíbený cíl méně náročných výletů už z dob Československa.
Mezi východiska do hor z jižní strany patří mj. město Perečín a obce Tuří Remety a Poroškovo.
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa poloniny Runy
Polonina Runa na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.