Mukačevo
(Mukačeve)
Mukačevo (ukrajinsky Мукачево [Mukáčevo], lidově i Мукачів [Mukáčiv] nebo Мукачово [Mukáčovo], maďarsky Munkács [Munkáč]) je průmyslovým městem s přibližně 80.000 obyvateli, po Užhorodě jde o druhé největší město v Zakarpatí. Rozkládá se v údolí řeky Latorica, která zde opouští hornaté karpatské území a vtéká do Zakarpatské nížiny. Severně od města se zvedají kopce pohoří Syňak, východně pohoří Velykyj Dil. Centrum Mukačeva je hezky zrekonstruované. Nejvýznamější památkou města je hrad Palanok tyčící se téměř 70 metrů nad okolní krajinou. Na místě Mukačeva se již v době ranného slovanského osídlení nacházel mlýn na mouku, odtud možná pramení název města. Vyrábí se zde například lyže a hokejky Fischer.
Pozn. k názvu: V ukrajinštině se od roku 1947 do roku 2017 oficiálně užíval název města Мукачеве [Mukáčeve], koncovka -ve však byla pro místní nepřirozená, a tak se oficiální název navrátil na běžně používané Мукачево [Mukáčevo].
Ubytování v Mukačevu
- česky popsané možnosti ubytování v Mukačevu
Památky Mukačeva
Centrum Mukačeva tvoří především náměstí Míru a ulice Puškina, je zde vytvořena pěší zóna s lavičkami k odpočinku a spoustou zajímavostí. Dominantou náměstí je do zelena laděná budova městské radnice z roku 1904, v noci hezky osvětlená. Ještě na konci 18. století byla mezi dnešní radnicí a protějším žlutým hotelem Zirka (Зірка) souvislá bažina a vedl nad ní most, později byla bažina zasypána.
Naproti radnice, křížně přes náměstí, stojí Zakarpatské ruské muzikálně-dramatické divadlo. Před ním se tyčí kovové sousoší Cyrila a Metoděje z konce 90. let minulého století. Kousek odtud je socha kominíka, k němuž můžete přijít sáhnout si na knoflík, abyste měli štěstí.
Na rohu ulic Jaroslava Mudroho a ulice Myru (konkrétně ulice Myru 28) najdete Bílý dům Rákoczi (Білий будинок Ракоці [Bilyj budynok Rakoci]). Jedná se o palác, kde žilo mnoho představitelů dynastie Rákoczi. Zastavili se zde v roce 1770 císař Josef II. a v roce 1852 císař František Josef. Nyní zde sídlí Mukačevská fakulta Zakarpatského uměleckého institutu.
V Mukačevu se nachází i mnoho krásných kostelů různých vyznání.
Na severozápadním okraji Mukačeva u řeky Latorica leží Komsomolský park (Комсомольський парк). Jedná se o svéráznou památku sadovo-parkové úpravy z komunistických časů (z roku 1971) se starými skulpturami pionýrů a Maxima Gorkého.
Nedaleko parku na druhé straně řeky se nachází ženský pravoslavný klášter sv. Mikuláše (Свято-Миколаївський монастир), její zelená budova se stříbřitou kupolí je dobře viditelná i z hradu Palanku. Klášter byl založen ve 14. století princem Fedorem Korjatovyčem.
V Mukačevu by se měla nacházet největší romská osada na Ukrajině čítající kolem 200 mnohodětných rodin, pravděpodobně v části Cyhanskyj Tabir (Циганський Табір) (zdroj).
Doprava v Mukačevu
Mukačevo leží na hlavní železniční trati ze Zakarpatí do Lvova. Staví zde všechny projíždějící rychlíky. Vlakové nádraží Mukačevo (mapa, GPS: 48°25'45.709"N, 22°42'41.43"E) je pěkně opravené, nachází se však mimo centrum. Z hlavního náměstí Míru vede k nádraží přímá ulice Jaroslava Mudroho dlouhá 1,5 km (za sovětských časů byla ulice pojmenována Leninskou, což dokládá její důležitost). Vlakové nádraží bylo otevřeno v roce 1872, kdy bylo Mukačevo spojeno železnicí s nynějším Baťovem, v roce 1884 byla železnice prodloužena dále směrem na Lvov.
K autobusovému nádraží (mapa, GPS: 48°26'17.648"N, 22°43'53.927"E) jsou to od vlakového asi 2 km, nejkratší cestou ulicemi vedoucími souběžně s kolejemi (Vokzaľna, Nevskoho a Kyjivska), ale pokud nespěcháte, je vhodné si při přesunu udělat mírnou zacházku přes centrum Mukačeva. Autobusové linky odjíždí všemi směry, projíždí tudy i většina spojů z Užhorodu do Rachova. Po Mukačevu se můžete svézt maršrutkou nebo taxíkem.
Okolí Mukačeva
Památky se nachází i v okolí Mukačeva. Asi nejzajímavější je lovecký záměček Šenbornů (мисливський палац Шенборнів), zvaný též Berehvar (Берегвар), v němž nyní sídlí sanatorium Karpaty (Санаторій Карпати). Najdeme jej asi 10 km od Mukačeva směrem na Svaljavu ve vesničce Karpaty (Карпати) spadající pod větší obec Čynadijovo (Чинадійово) / Čynadijeve (Чинадієве). 600 metrů od zámečku se nachází zastávka vlaku Karpaty. Zámeček Šenborn je téměř pohádkový a obklopuje jej i hezký park s jezírkem.
- Přibližná poloha zámečku Šenborn: mapa, GPS: 48°30'0"N, 22°50'24"E
V sousední vesničce Vilchovycja (Вільховиця) je možné si prohlédnout dřevěný kostelík sv. Mikuláše z 18. století.
Další zdroje o Mukačevu
- Oficiální stránky města Mukačeva (ukrajinsky)
- Podrobná mapa Mukačeva - s názvy ulic i s památkami (ukrajinsky)
- Mapa Mukačeva - s názvy ulic (rusky)
- Procházka Mukačevem - turistický popis procházky po zajímavostech Mukačeva (ukrajinsky)
- Castles.com.ua - zámeček Šenborn - povídání a text o loveckém zámečku (ukrajinsky)
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Mukačeva
Mukačevo na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.