Hriňavy
(Hriňavské hory, Hrynjavy)
Hriňavy (ukr. Гриняви [Hryňavy], též Hriňavské hory) jsou málo probádaným horstvem v chudé oblasti ohraničené hluboce zařízlými údolími toků Černého a Bílého Čeremoše. Na západě Hriňavy sousedí se známou Čornohorou, na severu s Pokutskými horami (část Pokutsko-Bukovinských Karpat), na východě stačí smočit nohu v Bílém Čeremoši a jste v Jalovičorách a na jihu za Černým Čeremošem a sedlem Šyja pokračují Čivčiny.
Hriňavy pojmenování dostaly podle vesničky Hryňava (ukr. Гринява [Hryňava]) v jejím nitru (pro český název pohoří se běžně užívá varianta s měkkým i, která je češtině bližší a vychází i z ruského pojmenování). V severní části Hriňav se nachází několik malebných obcí (Zamahora, Holovy a další) s romanticky rozmístěným osídlením vysoko do strání. Pro turisty je toulání po místních pastvinách pohlazením na duši. Obdělávat zdejší políčka, starat se o zvířata i o dům však určitě není žádný med, byť odměna formou pohledů na zdejší scenérie je nádherná. Do některých obcí se po velmi rozbitých cestách vydává i autobus, často však jen jednou denně. Vesničkou na úplném konci světa je Пробійнівка (Probijnivka). Jižně od ní jsou jen obtížně prostupné lesy, někdy až pravé karpatské pralesy, a také hlavní hriňavský poloninský hřeben, to, co turisty láká nejvíc.
Nejznámější horou Hriňav je Baba Ljudova (Баба Людова [Bába Ljudóva], 1582 m), opředená různými pověstmi. Nejvyšším vrcholem je však nedaleká Pohrebyna (Погребина [Pohrebýna], 1605 m, někde se uvádí i 1610 m), přezdívá se jí také Hala Mychajlova (Галя Михайлова, polsky Hala Michałowa). Polskou minulost zdejší oblasti připomíná i název hory Tarnycja (Тарниця, 1553 m), hora s prakticky totožným názvem (jen po polsky upraveným na Tarnica) je totiž nejvyšším vrcholem Bieszczad.
Hlavním turistickým centrem je Verchovyna, město na severním okraji hor, dobře dopravně dostupné od Kosiva i Vorochty. Za návštěvu stojí i blízká huculská obec s půvabným názvem Kryvorivňa a několika muzei.
Další informace
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Hriňavských hor
Hriňavy na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.