Drohobyč
Drohobyč (ukr. Дрогобич [Drohóbyč], pol. Drohobycz) je nádherné historické město, klidný bratr populárního, asi 70 km vzdáleného Lvova. Narozdíl od Lvova zde turisty prakticky nepotkáte, uličky jsou zašlé, ale o to více tu ucítíte starodávný polský genius loci. O významu města svědčí i to, že po nějakou dobu ve 20. století byl centrem vlastní Drohobyčské oblasti (ta byla po změně hranic s Polskem ve 40. a 50. letech minulého století přiřazena pod Lvovskou oblast). Nachází se na severním okraji Karpat, v podhůří Skolivských a Hornodněsterských Beskyd. Jižně od města leží známé lázně Truskavec a Schidnycja. Místní občas lidově město nazývají zkráceně Dro (Дро).
Centrem Drohobyče je čtvercové náměstí (Ринок [Rynok]), v jehož středu stojí velká budova radnice (ратуша). Poblíž se nachází cihlový katolický kostel sv. Bartoloměje (костел святого Варфоломія) se zvonicí postavenou ve stejném stylu, původně sloužila jako obranná věž.
V Drohobyči stojí dva starodávné dřevěné kostely. Cerkva svatého Jiří (церква святого Юра) z přelomu 15. a 16. století je zahrnuta mezi památky UNESCO. Druhým je cerkva Povýšení svatého Kříže (церква Воздвиження Чесного Хреста), pochází z podobného období.
Do druhé světové války ve městě žila početná populace Židů. Nacisté ve městě vytvořili veliké židovské ghetto, které následně zlikvidovali. Jednou z osobností, která pobyt v ghettu nepřežila, byl polsky píšící židovský spisovatel a výtvarník Bruno Schulz. O Drohobyči často psal, nazýval ho romanticky jako Skořicové město (Цинамонове місто) nebo Republika snů (Республіка мрій). Jeho poeticky laděné prozaické dílo Skořicové krámy z roku 1934, které opěvoval i Bohumil Hrabal, vyšlo několikrát i v češtině.
Pod městem se nachází podzemní chodby, o kterých se dlouho nevědělo. V roce 2012 se v noci do nich propadla část jednoho z místních obchodů.
V Drohobyči se nachází několik stylově provedených a dobře hodnocených kaváren.
V nedaleké vesničce Nahujevyči (Нагуєвичі) západně od Drohobyče se narodil oslavovaný ukrajinský spisovatel Ivan Franko.
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Drohobyče
Drohobyč na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.