Černivci
(Černovice, Černovcy)
Černivci (česky též často jako Černovice nebo z ruštiny Černovcy, slovensky Černovce, ukrajinsky Чернівці [Černivci], rumunsky Cernăuţi [Černauci], rusky Черновцы [Černovcy], polsky Czerniowce, německy Czernowitz) jsou ukrajinské historické město s úžasnou atmosférou a nelehkou historií. Černivci jsou historickou metropolí Bukoviny a aktuálně správním střediskem ukrajinské Černivecké oblasti. Jsou východiskem do Karpat od východu, především do Pokutsko-Bukovinských Karpat a dále okolí města Verchovina. Černivci leží nedaleko rumunské hranice. Státní hranice se v prostoru Bukoviny ve 20. století často měnily, a tak se Černivci nacházely v průběhu historie v mnoha různých státních útvarech, což mělo vliv na výrazné mísení kultur ve městě. Právě to dělá Černovice velmi poutavým městem pro turisty. V době Rakouska-Uherska byly Černivci po Vídni a Praze třetím největším městem tehdejšího mocnářství. Komplex Černovické univerzity od českého architekta Josefa Hlávky je zapsán v seznamu Světového dědictví UNESCO.
Památky a zajímavosti Černivců
Nejvýraznější památkou Černovic je rozsáhlý cihlový komplex Černovické univerzity, který vznikl v letech 1864-1882 podle návrhu českého architekta Josefa Hlávky. Univerzita zde sídlí od roku 1956 a celým názvem se jmenuje Černivecká národní univerzita Jurije Feďkovyče (Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича). Areál je zapsán mezi památkami UNESCO. Komplex dříve sloužil jako rezidence bukovinských metropolitů (sídlo biskupů).
Středem Černivců je Centrální náměstí (Центральна площа), dříve nazývané jednoduše Rynek (Ринок [Rynok]). Dominantou náměstí je černivecká radnice (чернівецька ратуша). Každý den ve 12.00 z balkónu věže městské radnice troubí trubač v bukovinském lidovém kroji na všechny 4 strany města píseň Marička.
Na Divadelním náměstí (Театральна площа [Teatralna plošča]), které je oblíbeným místem odpočinku Černivčanů, se nachází hudebně-dramatické divadlo Olhy Kobyljanské (театр імені Ольги Кобилянської) z počátku 20. století, postavené ve stylu vídeňského baroka.
Ve městě se nachází mnoho kostelů různých vyznání. Zajímavým je tzv. Opilý kostel sv. Mikuláše (Миколаївський кафедральний собор [Mykolajivskyj kafedralnyj sobor]), jenž svoje pojmenování dostal podle pokroucených věžiček. Na ulici Sahajdačnoho 87 se nachází roubený dřevěný kostelík sv. Mikuláše (Миколаївська церква [Mykolajivska cerkva]) z roku 1607. Na Hlavní ulici stojí kostel svatého Ducha (Кафедральний собор Святого Духа).
Nejznámější ulicí v Černovicích je ulice Olhy Kobyljanské (вулиця Ольги Кобилянської). Říká se, že kdo nenavštívil tuto ulici, jako by v Černivcích nebyl. Jedná se o pěší zónu s luxusními domy a spoustou restaurací se zahrádkami. Ulice začíná u Centrálního náměstí. Posezení u kafe a s dobrým zákuskem je velice příjemným odpočinkem.
Na okraji města se nachází Kalinivská tržnice, která je jednou z největších na Ukrajině. Navštívit v Černivcích můžeme i bukovinský skanzen zaměřený na domy a kostely z oblasti Bukoviny.
Doprava v Černivcích (Černovcích)
V Černivcích funguje rozsáhlá síť městské dopravy - trolejbusů, autobusů a maršrůtek. Trolejbusy jsou často české výroby, značky Škoda. V minulosti (od roku 1897) ve městě jezdily i tramvaje, ale jejich provoz neměl dlouhého trvání. Historická tramvaj je ve městě vystavena.
Vlaky a autobusy do Černivců (Černovců)
V Černivcích, v pěší dostupnosti do centra, je pěkně opravené vlakové nádraží. Dobré vlakové spojení je se Lvovem, Kyjevem a dalšími částmi Ukrajiny. Kvůli poloze Černivců na hranici s Rumunskem přes město téměř neprojíždí tranzitní vlaky, ale většina jich zde končí. Výjimku tvoří mezinárodní rychlík z Moskvy do Sofie. Zajímavostí je mezinárodní vlak do moldavské Oknice (Ocniţa [Oknica]), který na své krátké trase několikrát střídavě přejíždí rumunsko-ukrajinskou hranici, pasové kontroly jej tak neskutečně zdržují, ale pro vlakové fanoušky mající rády exotiku bývá úžasným zážitkem.
V Černivcích jsou tři autobusová nádraží, což je poměrně složité pro orientaci. Pravděpodobně to hlavní nádraží se nachází na ulici Holovna. Pro cesty směrem do Karpat v okolí Kosivu a Verchovyny je však nutné své spojení hledat na nádraží za řekou Prut, kousek severozápadním směrem od vlakového nádraží (asi 2 zastávky MHD).
Další zdroje o Černivcích (Černovcích)
- City-tour.cv.ua - Informační centrum, informace o Černivcích (anglicky, ukrajinsky)
- Guide.cv.ua - Průvodce po Černivcích (anglicky, ukrajinsky)
- Trip.cv.ua - mapa historického centra s vyznačenými památkami
- Trip.cv.ua - schéma tras MHD
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Černivců
Černivci na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.