Homoljske planine
(Chomolské hory, Хомољске планине, Homolje, Хомоље)
Homoljske planine (Хомољске планине [Chomoľske planyne]), počeštěně Chomolské hory, jsou zapomenutým pohořím plným malebných kopečků, pastvin, klášterů, dosud neprozkoumaných jeskyní a kaňonů. Nachází se v severní části národopisného regionu Homolje (Хомоље), přibližně mezi městečky Žagubica (Жагубица), Petrovac na Mlavi (Петровац на Млави), Kučevo (Кучево) a Majdanpek (Мајданпек) v srbských Karpatech. Pohoří je vymezeno řekou Mlava na jihu a západě (za ní pokračuje pohoří Beljanica), pramennou oblastí řeky Veliki Pek (Велики Пек, přezdívá se jí i Lipa) na východě (dále navazuje Gornjanski kras) a zlatonosnou řekou Pek na severu (za níž pokračují pokračují pohoří Šomrda a Liškovac). V oblasti žije etnikum srbských Valachů (Rumunů).
Centrem oblasti Homolje [Chomolje] je řeka Mlava, jde o řídce osídlený region s dochovaným živým folklórem a velkým množstvím nepříliš prozkoumaných krasových přírodních zajímavostí. Nachází se tu 4 skalnaté soutěsky (Gornjacká - Gornjačka klisura / Горњачка клисура, Ribarská - Ribarska klisura / Рибарска клисура, Osanická - Osanička klisura / Осаничка клисура a Tisnická - Tisnička klisura), mnoho neprobádaných jeskyní, krasové prameny i ponorné říčky. Není divu, že se v tak tajuplné oblasti tradují i legendy o dracích a vílách.
Na Chomolských pastvinách se často pasou ovce a krávy. Homoljski sir (chomolský sýr), tj. místní bílý sýr v solném nálevu, se stal vyhlášenou specialitou.
Nejvyšším vrcholem Chomolských hor je hora s nadmořskou výškou 962 m ve východní části pohoří. Na mapách ji najdete pod názvy Homoljski Oman (Хомољски Оман) nebo Čoka Drmoksa (Чока Дрмокса). Místní však prý horu znají jako Шјуака алу кирцу a termín Oman používají pro celou zdejší oblast.
V centrální části Chomolských hor je nejvyšší horou Štubej (Штубеј, 940 m).
Mezi zajímavé výlety patří výstup na skalnatý vrchol Veliki Vukan (Велики Вукан, 825 m) z vesnice Ždrelo (Ждрело), ve které po návratu můžete využít místní aquapark s bazény a vodními atrakcemi.
Další zajímavosti
- Vrelo Mlave (врело Млаве) nebo též Žagubičko vrelo (Жагубичко врело) – pramen řeky Mlava (přítok Dunaje) na jižním okraji městečka Žagubica. Pramen má podobu krasového jezírka se zeleným zabarvením a vytváří malebné přírodní zákoutí, které je oblíbenou zastávkou turistů v tomto obecně nepříliš navštěvovaném kraji. Na břehu jezírka se nachází restaurace s terasou. GPS 44.191578N, 21.783984E.
- Jeskyně Ravništarka (Пећина Равништарка) - od roku 2007 turisticky přístupná jeskyně poblíž obce Ravnište (Равниште), jeskyní protéká ponorná říčka, GPS parkoviště 44.408426N, 21.617734E, poblíž jeskyně se nachází restaurace i mmožnost ubytování.
- Jeskyně Ceremošnja (Пећина Церемошња) - téměř v sousedství, na severním svahu hory Štubej u vsi Ceremošnja (Церемошња), jeskyně s krásnou výzdobou, veřejně přístupná od roku 1980, GPS parkoviště 44.383268N, 21.637903E.
- Trška crkva (Тршка црква) – středověký kostelík, nejstarší v srbských Karpatech, nachází se na samotě, u hlavní silnice SZ od města Žagubica, v místě bývalé vesničky Trg, dnes je součástí ženského kláštera, GPS 44.227119N, 21.748067E.
- Klášter Vitovnica (manastir Vitovnica, манастир Витовница) – starodávný klášter ukrytý v lesích. GPS 44.378637N, 21.544072E.
- Klášter Gornjak (манастир Горњак) – vyhlášený klášter v Gornjacké soutěsce, GPS 44.265888, 21.544073, zajímavá je klášterní kaplička postavená ve skalním výklenku. Poblíž něj se u silnice nachází skalní obydlí klášteru Blagoveštenje Gornjačko (манастир Благовештење Горњачко).
- Klášter Blagoveštenje Gornjačko (манастир Благовештење Горњачко) – unikátní klášter vtesaný do monumentální skály, také v Gornjacké soutěsce, nachází se hned u silnice.
Další informace
- Serbianoutdoor.com: Průzkum přírody v okolí horního toku řeky Mlava (Ribarska klisura, hrad Gradac atd.)
- YouTube.com: průchod Osanickou soutěskou
- Serbia.com: zajímavostí v dolině Mlavy
- Výstup na Veliki Vukan
- Popis výstupu na nejvyšší horu pohoří Homoljske planine a info ohledně jejího názvu
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Homoljske planine
Homoljske planine na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.