Zboj
Zboj (rusínsky Збой [zboj], lidově Збуй [zbuj]) je klidná rusínská ves v údolí Zbojského potoka v Bukovských vrších, na cestě z Uličského Krivého do Nové Sedlice. V obci stával dřevěný kostel, který byl přesunut do skanzenu v Bardejovských Kúpelích. Zboj má nečekaně velký katastr a zasahuje až k vrcholům Riaba skala a Ďurkovec na hranici s Polskem. Ve svahu východně nad Zbojem stojí od roku 2024 dřevěná rozhledna Pohár.
V obci stojí nejvýchodnější železniční nádražní budova na Slovensku. A to přesto, že tu už žádná vlaková trať nevede. V minulosti tu však vedla úzkokolejka z Velkého Berezného, do Jehož okresu Uličská dolina spadala. Dráha sloužila především pro svážení dřeva, ale fungovala i pro osobní dopravu. Krásnou kamennou nádražní budovu z počátku 20. století se podařilo uchovat až do současnosti. Železniční trať zanikla po konci 2. světové války z důvodu změny státních hranic. Budova poté sloužila jako obecná škola, později i jako kino. V roce 2023 zde bylo z popudu místního starosty Ladislava Ladomirjaka zřízeno muzeum rusínské školy.
Kňahyňský meteorit
9. června 1866 okolo 17. hodiny zahučel z vesmíru do prostoru mezi Zbojem a sousední obcí Kňahyňa velký meteorit. Přesné místo dopadu se nachází na louce Čierna mláka (ukr. Чорні млаки [čorni mlaky]) ve vrcholových partiích hory Stinská. V současnosti lokalita leží na území Ukrajiny, jen necelých 400 m od hraniční čáry se Slovenskem. Po dopadu se meteorit rozpal na obrovské množství kousků, největší úlomek z nich vážil 289 kg a byl odvezen do muzea ve Vídni. V roce 1892 se přijel podívat na místo dopadu i spisovatel Jules Verne, návštěva ho inspirovala k napsání knihy Honba za meteorem.
Model meteoritu se nachází volně přístupný přímo ve vsi Zboj, v sousedství bývalé železniční zastávky.
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Zboje
Zboj na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.