Vyšné Ružbachy
Vyšné Ružbachy jsou jedinečné travertinové lázně na Spišské Maguře snoubící architektonicky nádherné budovy a přírodní jedinečnosti ve formě největšího slovenského travertinového jezera a smrtních jam. To vše doplňuje letní i zimní rekreační vyžití díky koupání v termální vodě, lyžařskému centru a stezkám pro turisty i cyklisty po okolních horách. Není mnoho obcí v Karpatech, které by dokázalo nabídnout tolik zajímavostí "na pětníku". Přesto většina památkově chráněných budov je v chátrajícím stavu. Lázně mají však obrovský potenciál k novému turistickému nadechnutí.
Vyšné Ružbachy leží 3 km stranou od rušné dopravní tepny údolím Popradu, která prochází sousední obcí Nižné Ružbachy. V blízkosti můžete navštívit krásná historická města Podolínec a Stará Ľubovňa.
Obsah článku:
- travertinové jezero Kráter
- travertinový vodopád
- travertinové suché krátery
- památkové lázeňské domy
- sochařské sympozium
Travertinový Kráter a "živá voda" z Belianských Tater
Ružbašský Kráter je přírodní travertinové jezero přibližně kulatého tvaru o průměru téměř přesně 20 metrů a hloubce asi 3 metry. Ač jezero vypadá jako chřtán sopky, vzniklo propadením travertinové kopy a následným zaplavením minerální vodou. Kopa tu vznikla z travertinových usazenin z vyvěrajícího pramene, který je stále aktivní a chrlí přibližně 8 litrů vody za sekundu. Teplota vody v jezírku je okolo 23 °C, v zimě bývá samozřejmě chladnější, ale i tehdy se zde dá koupat. Oficiálně je tu však koupání zakázáno, přestože se toleruje. Vyvěrající podzemní voda v Kráteru i dalších ružbašských pramenech má původ v Belianských Tatrách, kde je její sběrná oblast a kde vlivem vápenců mineralizuje. V Ružbachách v tektonickém zlomu pak vyvěrá na povrch.
Ač je jezero přírodního původu, došlo v něm k mírným zásahům člověka. Původně voda samovolně přetékala přes okraj, nyní voda z kráteru odtéká umělým vývodem.
Ružbašský Kráter je největším takovým jezerem minimálně na Slovensku. Druhým největším na Slovensku je jezero Zlá voda v Rojkově.
- Ružbašský prameň: Kráter – od histórie po súčasnosť (zajímavé foto z vypuštěného kráteru během čistění v roce 2015)
Travertinový vodopád
Voda vytékající z Kráteru o pár desítek metrů níže vytváří nádherný travertinový vodopád.
Suché krátery – smrtní jámy
V Ružbachách je několik dalších travertinových kráterů, ty však nejsou zaplněné vodou, ale jsou suché. Vznikly též propadem travertinových kop. Vyvěrající uhličitanové vody se v nich rozkládaly na usazovaný travertin a uvolňovaný oxid uhličitý (CO2). Neboť ten je těžší než vzduch, udržoval se na dně jam. Lidé tu pak nacházeli drobné uhynulé živočichy, kteří se kvůli nedostatku kyslíku udusili. Podle toho se suchým kráterům přezdívá smrtní jámy. Jeden z nich je dosud aktivní, nazývá se Smerdžonka nebo častěji prostě Smrtná jama (Smrtní jáma). Do něho není záhodno vstupovat, pro člověka by nebezpečí nemělo být příliš velké, ale už se zde našel i uhynutý pes a liška.
Největším suchým kráterem je Kaplnkový kráter, pojmenovaný podle kapličky Panny Marie Lurdské na jeho okraji. Neboť již není aktivní, může uprostřed něj fungovat dokonce výletní občerstvení.
Zajímavé je, že jméno Smerdžonka nesou i lázně v blízkém Červeném Klášteře, je možné, že to má nějakou souvislost.
- Čas pre ženy: Ružbachy: Smrtná jama ožila (článek z roku 2006)
Lázeňské domy
Minerální prameny jsou ve Vyšných Ružbachách využívány už od 16. století. První lázeňský dům s bazénem tu byl postaven v roce 1595.
Sochařské sympozium (plenér)
Trochu stranou lázeňského života, na okraji obce směrem na Nižné Ružbachy, se nachází starý travertinový lom s tradicí konání Mezinárodního sochařského sympozia už od šedesátých let minulého století. Ve volně průchozím areálu se nachází více než stovka uměleckých děl z místního travertinu, procházka mezi nimi je zajímavým zážitkem.
Ubytování
Hlavu složit můžete např. v rekreačním středisku Ružbašský dvor příjemného pana Budziaka. Jak jsme se dozvěděli, v mládí tu pobývala i Petra Vlhová (slovenská lyžařská olympijská medailistka) a jeden slovenský prezident.
Jiné travertinové lázně
Lázně spojené s termální vodou a travertinem v Karpatech najdeme ještě např. v jihoslovenské Santovce nebo maďarském Egerszalóku.
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Vyšných Ružbachů
Vyšné Ružbachy na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.