DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Velká Rača

(Veľká Rača)

Kříž na vrcholu Velké Rače o silvestrovské půlnoci
Kříž na vrcholu Velké Rače o silvestrovské půlnoci
Přemýšlíte, kde strávit Silvestr? Co třeba podniknout půlnoční výstup na nějaký vrchol? Inspirovat se můžete článkem s fotografiemi z prvních minut nového roku na vrcholu Velké Rače.

Velká Rača (1.236 m, slovensky Veľká Rača, polsky Wielka Racza) je nejvyšší horou Kysuckých Beskyd a zároveň největším centrem turistiky a lyžování v širokém okolí. Vrchol se nachází přímo na slovensko-polské hranici, náleží tak i do Žywieckých Beskyd. Je oblíbeným cílem výletů z obou zemí. Nad obcí Oščadnica, která je hlavním východiskem na Raču ze slovenské strany, byl vybudován rozlehlý lyžařský areál. Na západním svahu Velké Rače se rozkládá rozlehlá národní přírodní rezervace s pralesovitými porosty buků a jedlí.

Koliba na Rači (2013)
Koliba na Rači (2013)
Interiér kapličky u slovenských chat na Rači (2013)
Interiér kapličky u slovenských chat na Rači (2013)
Vánoční Koliba na Rači (2013)
Vánoční Koliba na Rači (2013)
Vrchol Velké Rače během mrazivé silvestrovské noci (2013)
Vrchol Velké Rače během mrazivé silvestrovské noci (2013)

Horské chaty na Rači

Veľká Rača je lokalitou výrazně zapsanou v historii turistiky. Přímo na vrcholu Velké Rače stojí od roku 1934 stylová polská horská chata Schronisko na Wielkiej Raczy. Prvním chatařem byl Bronisław Jarosz.

Na slovenské straně Velké Rače byla postavena první turistická chata v celé oblasti Kysuckých Beskyd. Stála na území dnešní NPR, na loučce mezi horní stanicí lanovky Laliky a Malou skalnou dierou. Vybudoval ji žilinský odbor KČST (Klubu československých turistů) už v letech 1923-1927, nesla název Chata na Rači. Podle Lidových novin byla chata slavnostně otevřena 23. ledna 1927 (v některých zdrojích se však uvádí rok 1925). Chata byla dobudována ke konci roku 1927, kdy oproti předchozí sezóně byla ošindelována, což zlepšilo její zateplení, a restaurace byla rozšířena o prosklenou verandu. Nájemcem na chatě byl tehdy pan Josef Pavelka a pro členy KČST stál nocleh 4 až 6 korun. U chaty byl zřízen i můstek pro skok na lyžích. Čtrnáctidenník Český svět v roce 1928 psal, že chata "se těší hojné návštěvě jednak letních turistů pro své nádherné romantické okolí, jednak v zimě lyžařů pro rozsáhlé, pro tento sport jako stvořené pláně".

Chata na Rači však bohužel v noci ze čtvrtka 14. února na pátek 15. února 1929 vyhořela (v některých zdrojích se uvádí o pár dnů pozdější data). V osudnou noc na chatě spali chatař, kuchař a dva lyžaři, z plamenů se jim podařilo zachránit. KČST obnovu chaty již neprovedl. Na tradici chaty navázal kolem roku 1934 její bývalý chatař Blažej Mlynčár a o více než kilometr níže po svahu, v místě dnešních tzv. Chat na Rači, postavil svoji horskou chatu sloužící veřejnosti, včetně restaurace. Občas se uvádí, že chata vznikla na základech původní chaty, to však, jak se mi podařilo vysledovat, není pravda. Tato nová chata několikrát změnila název a funguje dodnes (viz dále).

Ve zmíněných místech nad dolinou Dedovka, u horní stanice lanovky z Oščadnice, asi hodinu pěší chůze pod vrcholem se v současné době nachází tzv. Chaty na Rači. Těmito chatami jsou:

  • Chata Rača (AVC) – původně postavená jako zmíněná soukromá chata pana Mlynčára. Později byla podnikovým zařízením firmy národný podnik Tatra Čadca, někteří místní jí dosud říkají chata Tatrovka. Po transformaci podniku nesla název Chata AVC podle zkratky firmy Automobilová výroba Čadca. Chvíli se jmenovala i chata Tadeáš. Někdy na přelomu desátých a dvacátých let 21. století byla přejmenována na prostý název Chata Rača. Až do roku 1970 tu tato chata stála jako jediná.
  • Chata Plemenár – uvádí se i jako Plemenárska chata
  • Chata Koliba (Koliba na Rači) – stylová horská koliba u horní stanice lanovky, pouze stravování. V minulosti nesla označení Chata TJ Lokomotiva Čadca.
  • Bufet Snežienka (810 m) – bistro u sjezdovky, umístěné níže
  • Chata Čučoriedka (780 m) – přibližně v polovině sjezdovky
Historická fotografie Chaty na Rači od KČST provozovaná v letech 1927-1929 (zdroj: fotografie vystavená v chatě AVC)
Historická fotografie Chaty na Rači od KČST provozovaná v letech 1927-1929 (zdroj: fotografie vystavená v chatě AVC)
Polská chata na Velké Rači (2013)
Polská chata na Velké Rači (2013)
Vánoce v polské chatě na Velké Rači (2013)
Vánoce v polské chatě na Velké Rači (2013)
Vánoce v polské chatě na Velké Rači (2013)
Vánoce v polské chatě na Velké Rači (2013)

Silvestr na vrcholu

Příchod Nového roku a předcházející silvestrovskou noc je možné oslavovat různě. Zajímavou možností je strávit přelom roku přímo v přírodě v horách na některém z vrcholů. Pokud vyjde počasí, můžete si užít úchvatných pohledů z výšky do dolin na odpalované novoroční ohňostroje. Vhodným místem může být vrchol Velké Rače, neboť určité zázemí poskytuje zdejší horská chata. Případně noční výstup od slovenských chat na Rači a následný sestup k nim není příliš náročný.

Silvestr na Velké Rači (2013)
Silvestr na Velké Rači (2013)
Silvestrovský ohňostroj z polské horské chaty (2013)
Silvestrovský ohňostroj z polské horské chaty (2013)

Další zajímavosti o Velké Rači

  • Průvodce po Československé republice z roku 1930 uvádí pro Velkou Raču také alternativní název Rigi Beskyd.
  • Stejný průvodce uvádí také, že na vrcholu Rače je Jánošíkova jeskyně, z níž podnikal výpravy Jánošík se svou družinou. V současnosti se zde nachází Malá skalná diera a další menší jeskyně (diery) v okolí. Zbojníci se tu prý skutečně skrývali, je možné, že Jánošík byl jedním z nich.

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Velké Rače

Velká Rača na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.