Velká Fatra
(Veľká Fatra)
Velká Fatra (slovensky Veľká Fatra) je královstvím divokých pralesovitých lesů, vápencových skal a dlouhých liduprázdných údolí. Proto zde nachází obzvláště výborné podmínky pro život šelmy jako vlk či medvěd. Nejvyšší partie hor se nachází nad horní hranicí lesa a poskytují daleké výhledy na sousední pohoří – Malou Fatru (včetně její části Lúčanská Fatra), Chočské vrchy, Nízké Tatry, Starohorské vrchy, Kremnické vrchy – i mnohem dále. Nejvyšší horou Velké Fatry je Ostredok (1.592 m), dominantnějším dojmem však působí Krížna (1.574 m), s níž je spojen hřebínkem s nevýrazným převýšením. Svahy Krížné prudce padají i na jižní stranu a na jejím vrcholu se tyčí věž vojenského objektu, díky níž horu z daleka poznáme. Velká Fatra je od roku 2002 chráněna jako národní park (se zkratkou NAPAVF), předtím byla od roku 1973 chráněnou krajinnou oblastí. Velká Fatra leží na rozhraní tří národopisných regionů – Turce, Liptova a Horehroní.
Hlavní velkofatranský hřeben začíná na jižním okraji horou Krížna a postupuje na sever přes Ostredok na vrchol Ploská, kde se rozděluje na dvě souběžné větve. Mezi nimi se táhne dlouhatánská Ľubochnianská dolina, která je s délkou více než 25 km nejdelší dolinou na Slovensku. Výrazně navštěvovanější je východní boční hřeben (nazývaný Liptovský či Rakytovský), který poskytuje množství rozhledů. Snad ten úplně nejlepší je z výrazné hory Rakytov (1.567 m). Západní boční hřeben (Turčanský, Turčianský či Kľačianský) je téměř celý zalesněný, divočejší a pěšinkou po jeho vrcholových partiích se vydává jen málo turistů. Dominantní horou této části je Kľak (1.394 m) s vrcholovou vápencovou skalkou (známější hora stejného názvu leží i nedaleko na Malé Fatře).
Téměř liduprázdné bývají i dlouhé doliny pod hřebeny (Blatnická, Gaderská, Dedošovská, Necpalská, Belianska atd.) a další boční vrcholy. Můžete si tak zde užít pravé karpatské divočiny. Jednodenní výlety do nitra hor jsou časově velmi náročné, proto se mezi turisty často uplatňují několikadenní přechody Velké Fatry.
Velká Fatra je "velká" svojí rozlohou. V porovnání s Malou Fatrou dosahuje menší výšky, což pro mnoho lidí zní překvapivě. Velmi fotogenické jsou vápencové vrcholové skalní masivy, např. Ostrá (1.247 m), Tlstá (1.373 m), Drieňok (1.268 m), Majerova skala (1.283 m), Čierny kameň (1.479 m). Vrchol Ostrá bývá některými turisty označován jako ten úplně nejkrásnější vrchol Velké Fatry.
Často navštěvovaným místem je osada Vlkolínec, která je zapsána v UNESCO. Jde o živý skanzen, v němž můžeme obdivovat původní horskou lidovou architekturu. Některé dřevěnice jsou dosud trvale obydlené, jiné slouží rekreačním účelům či jako muzeum. Vlkolínec je městskou částí Ružomberku a nachází se u výstupové cesty na Malinô Brdo.
Na severozápadním okraji Velké Fatry můžete navštívit velkou zříceninu hradu Sklabiňa a neobvyklé vodní dílo Teplické serpentíny. V údolí Váhu se nachází Salaš Krajinka, kde si můžete zakoupit ovčí produkty a seznámit se s životem na farmě.
Oficiálně Velká Fatra zahrnuje i oblast Harmaneckého krasu jižně od Harmanecké doliny, která by se při zběžném pohledu do mapy už jevila jako součást Kremnických vrchů. Stejně tak tzv. Šípská Fatra severně od Váhu náleží k Velké Fatře, přestože v minulosti byla brána jako součást Chočských vrchů. Hranice geomorfologických celků se zde snaží sledovat specifické horninové podloží hor.
Ubytování na Velké Fatře
Možnosti ubytování na Velké Fatře jsou nemalé. Přímo na hlavním hřebeni se nachází několik horských chat a hotelů. Tou pravou horskou chatou je Chata pod Borišovom, která se dodnes zásobuje pouze pomocí nosičů a v jejím útulném bufetu si posedíte při petrolejkách. Pod Rakytovem na turisty čeká útulna Limba. Další ubytování na hřebeni poskytuje hotel Kráľova studňa, hotel Smrekovica, vojenská zotavovna Granit na Smrekovici a zařízení ve středisku Malinô Brdo (hotel Malina, Májekova chata, chata Dária, chata Skalka). V čilém rekreačním středisku Hrabovo u spodní stanice lanovky na Malinô můžete využít např. luxusnější apartmány Fatrapark 2. Na konci dlouhé Belianské doliny stojí zapadlá turistická chata Havranovo. Mnoho možností k přenocování najdete v obcích pod horami.
Pokud se vydáte na přechod Velké Fatry na těžko, můžete k přespání využít i mnoha veřejně přístupných salaší. Budete tak potřebovat vlastní spacák, karimatku a vařič, ale užijete si tu pravou horskou romantiku.
Zdroje o Velké Fatře
- NP Veľká Fatra - oficiální stránky národního parku
- Návraty k divočině - Velká Fatra - dokument z krásného seriálu České televize
- Vlkolinec.sk - informační stránky o Vlkolínci
- Levné ubytování na Velké Fatře
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Velké Fatry
Velká Fatra na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.