Slovenské rudohoří
Slovenské rudohoří (slovensky Slovenské rudohorie) je rozlehlé pásmo několika pohoří v jihovýchodní části Slovenska. Ve velké míře jde o hory plné lesů, málo navštěvované, řídce osídlené, dobrodružné. Rudohoří se podle českých a slovenských geografů skládá z těchto celků (pohoří):
- Veporské vrchy
- Stolické vrchy - s nejvyšší horou celého rudohoří Stolica (1476 m)
- Revúcká vrchovina
- Volovské vrchy
- Čierna hora
- Spišsko-gemerský kras: Muráňská planina + Slovenský ráj
- Slovenský kras
- Rožňavská kotlina
Slovenské rudohoří se v minulosti označovalo i jako Slovenské krušnohoří (Slovenské krušnohorie). Název oblasti plyne z významné těžby rud v horách. Důlní díla se však vyskytovala i v mnoha jiných slovenských pohořích.
Samotné Slovenské rudohoří se podle geografického úzu nechápe jako pohoří. Podle oficiálního členění jde o geomorfologickou oblast, tedy geografický region na stejné úrovni jako Fatransko-tatranská oblast. Jako pohoří se zpravidla označují geomorfologické celky, tedy až ty jednotky, ze kterých se rudohoří skládá. Slovenské rudohoří je narozdíl od Tater a Fater mnohem méně známé a pro mnoho lidí "dále nedělitelné", proto se lidově v souvislosti s rudohořím termín pohoří objevuje poměrně často.
V polské regionalizaci (autor Jerzy Kondracki) je pojem Slovenské rudohoří (Rudawy Słowackie) širší a zahrnuje i Štiavnické vrchy, Javorie, Poľanu, Branisko a Bachureň.
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Slovenského rudohoří
Slovenské rudohoří na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.