Sitno
Sitno (1.009 m, maďarsky Szitno [Sitno]) je tajemný a dominantní vládce Štiavnických vrchů. Sopečný kužel, který je nejvyšším vrchem pohoří, opředený legendami. Obvod jeho vrcholové plošiny ohraničují strmé andezitové skály poskytující úchvatné rozhledy, za dobrého počasí až na Nízké Tatry či maďarskou Mátru. Vrchol Sitna má nejvyšší možnou ochranu, formou Národní přírodní rezervace Sitno.
Na vrcholu se nachází historická dřevěná rozhledna, jejíž základ pochází již z roku 1736. Otevřená je přes letní sezónu a najdeme v ní i malé občerstvení. Poblíž rozhledny stojí vysílač a kousek níže, v místě původního dřevěného turistického útočiště, nová Chata Andreja Kmeťa. Současná budova se začala stavět koncem socialismu a po převratu její nedokončená konstrukce přibližně 25 let jen chátrala a Sitno hyzdila. Až před pár lety se ji nájemci, panu Braňo Cengelovi, podařilo zprovoznit, byť zatím stále ve velmi omezeném režimu. Na východním úbočí Sitna se nachází zřícenina kamenného Sitňanského hradu (Sitniansky hrad).
Sitnu se přezdívá slovenský Blaník, neboť v jeho útrobách údajně přežívají rytíři, kteří vstoupí na povrch, až bude slovenskému národu nejhůře. Podobná legenda panuje i v Polsku o hoře Giewont. V roce 1860 vznikl v Banské Štiavnici jeden z prvních evropských turistických spolků Sitniansky klub (Szitnay club). A právě v okolí Sitna byly v roce 1874 vytvořeny první značené trasy na Slovensku.
Nejjednodušší výstup na Sitno vede od Počúvadelského jezera, během dvoukilometrové cesty musíte nastoupat 320 výškových metrů. Značené trasy na vrchol však vedou z několika směrů, z osady Križna, z obce Ilija i od Prenčova.
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Sitna
Sitno na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.