Šíp
(Šípská Fatra)
Šíp je nádherná hora pokrytá bělostnými vápencovými skalisky, které vytvářejí úžasné scenérie a poskytují impozantní výhledy. Na jaře krásu místní přírody podtrhuje bohatá kvetoucí flóra, na podzim uchvátí zase nádherné barvy listnatých stromů. Šíp je částí tzv. Šípské Fatry, která je oficálně součastí Velké Fatry, od jejíž centrální části je oddělena hlubokým zářezem řeky Váh. V minulosti (do roku 1978) byla brána jako součást Chočských vrchů, s nimiž sousedí na východě. Při pohledu do mapy se jeví spojení s Chočskými vrchy jako logičtější (není mezi nimi tak výrazný předěl jako dolina řeky Váh), geologicky je však prý příbuznější s Velkou Fatrou, což geografy přesvědčilo. Aby to bylo ještě složitější, nachází se v ochranném pásmu Národního parku Malá Fatra. Na západě Šípskou Fatru odděluje řeka Orava právě od Kriváňské Malé Fatry.
Šíp má tři hlavní vrcholy: nejvyšší označovaný jednoduše jako Šíp (1.169 m), Zadný Šíp (1.152 m) a poněkud stranou se nacházející zalesněný Žaškovský Šíp (940 m). Šíp i Zadný Šíp jsou výbornými vyhlídkovými body, na Zadném Šípu je umístěn monumentální dřevěný kříž, podle legendy už z dob Cyrila a Metoděje (byť byl samozřejmě obnovován). Vrcholové části hory chrání Národní přírodní rezervace Šíp.
Na západních svazích Zadného Šípu leží romantická dřevěnicová osada Podšíp. Na východním svahu, v Žaškovském sedle se nachází krasové jámy označované jako Žaškovské závrty (někdy i jako závrty Pod Šípom). Šípské krasové jevy doplňuje i menší jeskyně.
Výstup na Šíp
Pěkná okružní pěší túra na Šíp vede z obce Stankovany přes Žaškovské sedlo, Šíp a Podšíp zpět do Stankovan. Stoupání a klesání je místy velmi prudké, ale kvůli délce trasy asi 5 hodin není túra až tak náročná jako v sousedních vyšších pohořích a krajinářsky je velmi vděčná.
Šípská Fatra nabízí i další poutavé turistické cíle. Krásné výhledy i skalní útvary, včetně působivé skalní brány (skalního okna), najdeme na hoře Hrdoš, s níž si můžete putování zdejší přírodou spojit.
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Šípu
Šíp na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.