Revúcká vrchovina
(Revúcka vrchovina)
Revúcká vrchovina (slovensky Revúcka vrchovina) tvoří de facto předhůří vyšším Stolickým vrchům, s nimiž je plynule provázána. Hranice mezi oběma pohořími je obtížně určitelná, v mnoha úsecích není tvořena žádným údolím či hřebenem. Velmi přibližně ji tvoří linie spojující obce Rejdová, Slavošovce, Revúca, Hnúšťa, Rimavská Baňa a Lovinobaňa. Pohoří bylo pojmenováno podle města Revúca.
V článku o sousedních Stolických vrších píšu, jak leží v zájmovém stínu ostatních slovenských hor. Revúcká vrchovina je na tom v tomto ohledu ještě "hůře". Chudý kraj poměrně nízkých kopců typického turistu nezaujme. Ovšem dobrodruzi se tu budou cítit báječně. A rozsáhlá síť zpravidla nepříliš udržovaných gotických kostelů nadchne milovníky historie i tajemna.
Revúcká vrchovina na západě sousedí s Ostrôžkami a dotýká se i Veporských vrchů, na jihu klesá do Jihoslovenské kotliny, za níž se zvedají kopečky Cerové vrchoviny, na východě hraničí se Slovenským krasem a Volovskými vrchy, ze severního cípu pohoří je to blízko do Slovenského ráje. V okolí Poltáru na Revúckou vrchovinu navazuje Poltárská pahorkatina (oficálně součást Jihoslovenské kotliny, mezi lidmi někdy řazená přímo k Revúcké vrchovině).
Nejvyšším vrcholem Revúcké vrchoviny je Veľký Radzim (991 nebo 998 m, podle různých zdrojů) nacházející se v severním koutě pohoří. Samotný vrchol je sice zalesněný, ale impozantní rozhled poskytuje skála Vdovčíkovo kreslo na jeho jižním úbočí. Více než 400 výškových metrů pod ní leží schovaná rázovitá vesnička Brdárka.
Nedaleko města Jelšava se rozkládá obrovský průmyslový komplex na těžbu magnezitové rudy.
Zajímavým cílem pěšího výletu je hora Maginhrad s rozhlednou.
Krasová území
Asi nejnavštěvovanějším místem Revúcké vrchoviny je Ochtinská aragonitová jeskyně. Nedaleko ní leží historická obec Štítnik se starodávným kostelem.
Další krasovou oblastí je Drienčanský kras s několika jeskyněmi poblíž pohádkové dědinky Drienčany. Jeskyně jsou dlouhé jsou sice jen několik desítek metrů, ale mají i sintrovou výzdobu.
Gemerské železniční spojky
Navštívit podzemí Revúcké vrchoviny můžeme i na jiném místě. Turistickou atrakcí se staly 2,4 km dlouhý Slavošovský tunel a na něj navazující Koprášský tunel, tzv. Gemerské spojky. Viz samostatná stránka Slavošovský tunel.
Kam za koupáním
Oblíbenou letní destinací je Teplý Vrch, přehrada s nejteplejší vodou na Slovensku.
Středověký svět mezi Rimavou a Muráněm
Území Revúcké vrchoviny mezi dolinami Rimavy a Muráně je určitým světem samým pro sebe. Zvlněná krajina se zapomenutými vesničkami v jeho nitru nabízí mnoho zajímavostí. Jmenujme například přírodní rezervaci Alúvium Blhu, technickou památku vysoká pec Červeňany nebo dědinu Kyjatice s archeologickým nalezištěm spojeným s pojmem kyjatická kultura. Nádhernými památkami jsou pak gotické kostely s malovanými interiéry, v mnoha případech nepříliš udržované, ale o to více nabité středověkou atmosférou. Krásný opevněný kostel stojí ve vsi Kraskovo. Centrem této oblasti bývala obec Ratková. Působivou je též bývalá hornická osada Železník.
Opevněný středověký kostel stojí i na opačné straně Rimavy, v obci Hrnčiarska Ves.
Rekreační střediska, ubytování a stravování v Revúcké vrchovině
Turisticky oblast není příliš navštěvovaná, čemuž odpovídá i řídká síť rekreačních zařízení. Za návštěvu ovšem určitě stojí Salaš pod Maginhradom se stylovou kolibou.
Další informace o Revúcké vrchovině
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Revúcké vrchoviny
Revúcká vrchovina na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.