Puchmajerové jezírko
(Puchmajerovej jazierko, Oravské mořské oko)
Puchmajerové jezírko (slov. Puchmajerovej jazierko) je pohádkový přírodní klenot ukrytý v hlubokých lehličnatých lesích Oravské Magury, v pramenné oblasti potoku Hruštínka na severních svazích Kubínské hole a Minčolu. Unikátní jezero je rašeliništního původu. Pod hladinou jezírka leží popadané staré kmeny stromů a pohled do temné vody s černým dnem působí skutečně magicky. Hloubka jezera se v některých zdrojích uvádí až 5-6 metrů, rozloha je pouze 0,1 ha. Podmáčené rašeliništní louky se nachází i západně od jezírka, v minulosti šlo též o jezera, ale jsou již zarostlá.
Původ názvu jezera
Jezero je pojmenované po české botaničce Marii Puchmajerové, narozené v roce 1905 v Praze, která se orientovala na výzkum rašelinišť. V roce 1942 prováděla průzkum v těchto místech.
Pověsti o jezeře
Není divu, že se k tak tajemnému místu vážou i pověsti. Mezi místními se povídá, že u jezera bývala spatřována plačící víla, která prý kdysi byla dívkou, jež zemřela ještě před svojí svatbou. Ve vodě se snad utopil i volský povoz. A prý odtud vyplaval také lodní kufr, což by mělo potvrzovat podzemní spojení jezera s mořem. Proto se jezírku lidově přezdívá Mořské oko (Morské oko), podobně jako několika dalším v Karpatech (to nejznámější je v Tatrách).
Ochrana přírody a vegetace
Jezero se nachází v zóně B (4. stupeň ochrany) CHKO Horná Orava. V rašeliništi rostou kriticky ohrožené rostliny rosnatka anglická (slov. rosička anglická), blatnice bahenní (blatnica močiarna), štírovec dutolistý (šťúrovník dutolistý).
Přístup k jezeru
Jezero je oficiálně nepřístupné, neboť se nachází ve 4. stupni ochrany přírody, v němž je ze zákona zakázán pohyb mimo značených tras nebo naučných stezek. Přestože tedy jezero neleží v národní přírodní rezervaci, ani v "běžné" přírodní rezervaci, není k němu přístup povolen. Pro nás je to nezvyklá situace, ale na Slovensku platí jiná legislativa než v Česku. Je to však poměrně paradoxní situace, neboť hranice zón CHKO nenajdete vyznačeny v žádné turistické mapě, dají se dohledat pouze v málo podrobných speciálních mapách CHKO, s nimiž se běžný turista nesetká.
Na modré turistické značce mezi Vasiľovskou holí a Minčolem vzniklo v roce 2015 rozcestí pojmenované Odbočka k jazierkam. Umístěna tu byla i neoficiální dřevěná směrovka směřující na asi 2 km dlouhou neznačenou pěšinu k jezeru. Přímo u jezírka se nacházela informační tabule a na dalších panelech NS Vasiľovská hoľa jsou o jezírku četné zmínky. O zpřístupnění území naučnou stezkou se tedy uvažovalo, nakonec však k turisticky přijatelné dohodě mezi turisty, ochranáři, myslivci a majiteli lesa nedošlo. V letech 2012-2019 se u jezírka v rozporu s pravidly nacházela i keška, tedy skrýš ze hry Geocaching. U Odbočky k jazierkam se později (ověřeno v roce 2022) objevila odstrašující cedule upozorňující na fotopasti hlídající vstup a zónu B v CHKO.
V nepříliš dávné minulosti bývalo jezero oblíbeným piknikovým místem s ohništěm pro místní z horských dědin Hruštín a Zázrivá, ostatní o jezeru neměli ani tušení.
Odkazy
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Puchmajerové jezírka
Puchmajerové jezírko na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.