Považský Inovec
Považský Inovec je mohutná horská hradba s rozlehlými lesy zvedající se východně od řeky Váh, přibližně mezi Trenčínem a Piešťany na západě Slovenska. Nejvyšší horou je působivý, bezpřívlastkový Inovec (1042 m). Dalšími výraznými vrcholy jsou Panská Javorina v severní části pohoří a Marhát dominující jižní polovině hor. Ve střední části se nachází známé rekreační letovisko Bezovec.
Na Považský Inovec na severu, ze sedlem, kterým prochází silnice z Trenčína do Bánovců, plynule navazují Strážovské vrchy se skupinou Ostrého vrchu. Na západě se za údolím Váhu zvedají Malé Karpaty a Bílé Karpaty, na jihovýchodě za dolinou Nitry pohoří Tribeč.
Hora Inovec
Považský Inovec je v průměru velmi klidné pohoří s malou návštěvností. Jeho nejvyšší hora Inovec je však naopak turisticky velmi populárním cílem výletů. Na jejím vrcholu se tyčí hned dvě věže, přičemž ta menší, stojící od roku 2016, slouží i jako volně přístupná rozhledna. Na severním svahu hory, asi 1,5 km pod vrcholem, turistům slouží příjemná a velmi oblíbená, stylová Inovecká chata.
Přechod Považského Inovce
Považský Inovec je dlouhým pohořím s jasnou hlavní hřebenovkou, kterou navíc v celé délce prochází červeně značená turistická trasa. Jeho "přechod na těžko" je proto přirozenou volbou. Nejčastěji se začíná (nebo končí) v sedle Havran, kam se dá dopravit autobusem z Piešťan. Pokračuje se na sever, čímž se postupně nabírá výška, z Inovce se pak prudce klesá dolů do Mníchovy Lehoty, odkud jezdí autobusy do Trenčína. Jít můžete samozřejmě i opačně. Pro jeden z noclehů můžete využít příjemně udržovanou útulnu Izba. Mezi Trenčínem a Pieštanami můžete využít častých vlakových spojů na páteřní slovenské železnici. Vzhledem k poměrně malému převýšení mezi vrcholy (na slovenské poměry) je populární i přejezd Považského Inovce na kole, především na elektro kolech.
Další zajímavosti Považského Inovce
- Rotunda svatého Jiří – nejstarší slovenský kostel, hluboko v lesích pod Marhátem
- Slovanské hradisko Bojná-Valy – archeologická lokalita v severovýchodním svahu Marhátu, upravená jako archeoskanzen
- Poutavé zříceniny Považského Inovce: zřícenina hradu Beckov poblíž Nového Mesta nad Váhom, zřícenina Topoľčiansky hrad a zřícenina hradu Tematín
- Přechod Považského Inovce potěší lidi s obchodním duchem, projdete přes rozcestí Trhovičná lúka i Zľavy :)
Ubytování na Považském Inovci
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Považského Inovce
Považský Inovec na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.