DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Popričný

(Popriečny)

Popričný - ves Inovce, v pozadí hory Holica a Hôrka
Popričný - ves Inovce, v pozadí hory Holica a Hôrka

Popričný (slovensky Popriečny, ukrajinsky Попричний [Popryčnyj]) je horský masiv vulkanického původu rozkládající se po obou stranách ukrajinsko-slovenské hranice severně od Užhorodu. Je jedním z pohoří Vihorlatsko-Gutinského hřbetu. Společně s navazující Makovicou a Syňakem bývají souhrnně označovány jako Východní Vihorlat.

Východní hranici Popričného tvoří řeka Už (Uh) v úseku Užhorod - Perečín - Malyj Bereznyj, za ní pak pokračují pohoří Makovica a Polonina Runa. Na západě je Popričný oddělen Sobraneckým potokem a tokem Stežná, podél nichž prochází i komunikace Sobrance - Ubľa, od hlavní části Vihorlatu. Na severu za říčkou Ubliankou pokračují Bukovské vrchy a Užanský masiv.

Hřbet Popričného s pohraničním průsekem, v pozadí trojmezní hora Kremenec (2017)
Hřbet Popričného s pohraničním průsekem, v pozadí trojmezní hora Kremenec (2017)
Kříže pod Hôrkou (2017)
Kříže pod Hôrkou (2017)

Přítomnost ostře střežené hranice výrazně omezuje možnosti turistiky ve zdejších horách. V době první republiky Popričným procházelo několik turistických značek, které v mnoha místech dnešní státní hranici křižovaly. Ze slovenské vesničky Petrovce vedly značené stezky dokonce do pěti směrů! V současnosti sem výletník téměř nezavítá a značenou trasu nenajdete žádnou ani na slovenské, ani na ukrajinské straně hor.

Silnice Beňatina - Inovce (2017)
Silnice Beňatina - Inovce (2017)
Hlavní hřeben Popričného od obce Podhoroď (2017)
Hlavní hřeben Popričného od obce Podhoroď (2017)

Nejvyšším vrcholem pohoří a zároveň celého Východního Vihorlatu je Vetrová skala (ukr. Витрова Скала [Vytrova Skala], někdy i Вітрова Скала [Vitrova Skala], 1.025 m), ležící na slovensko-ukrajinské hranici. Na některých mapách bývá vrchol nesprávně nazýván jako Popriečny vrch. Správný Popriečny vrch je sousední vrcholek s výškou 995 m, umístěný dále po hranici jihozápadním směrem. Oba vrcholy na hranici jsou zcela zalesněné a bez výhledů. Pěkné vrcholové louky s částečným výhledem najdete na blízkém kopci Starý Koňuš.

Krásné výhledy poskytují i četné louky a některé vrcholky (např. Paprtný vrch) v okolí slovenských vesniček Inovce a Beňatina. Mezi Beňatinou a Inovcemi se nachází zatopený kamenolom se smaragdově zeleným Beňatinským jezerem. Inovce jsou krásnou vysoko položenou vesničkou s dřevěným řeckokatolickým kostelíkem.

Beňatinské jezero (2017)
Beňatinské jezero (2017)
Inovecký kostelík, v pozadí ukrajinská hora Javorník (2017)
Inovecký kostelík, v pozadí ukrajinská hora Javorník (2017)

Na ukrajinské straně je parádním výhledovým místem Novoselická skála (Новоселицька Скала [Novoselycka Skala]) nad vsí Novoselica (Новоселиця [Novoselycja]). Jde o mohutnou skalní stěnu na vrcholu jednoduše pojmenovaném jako Skala (Скала, 766 m), za první republiky česky Skalka. Přístup na skálu je možný i z Perečína.

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Popričného

Popričný na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.