Poľana
Poľana (česky Polana, maďarsky Polyána) je vulkanické pohoří na středním Slovensku a jedna z největších vyhaslých sopek v Evropě. Její kráter o průměru asi 6 km a hluboký 600 m vznikl po mohutné erupci v dávných dobách. Kráter vyplňuje Hrochoťská dolina a je dobře patrný především na plastických mapách či satelitních snímcích. Na severní straně Poľana plynule přechází do Veporských vrchů. Pohoří je chráněno formou CHKO Poľana, která zahrnuje i malou přiléhající část Veporských vrchů, a od roku 1990 i jako Biosférická rezervace UNESCO. Pohoří je z velké části pokryté lesy, ale vyskytují se zde i četné horské loučky (tzv. polany, které daly pohoří jméno) a skalky poskytující úchvatné výhledy na okolní horstva.
Hlavním východiskem na Polanu je město Dětva (Detva) situované na jižním okraji hor, v tzv. kraji Podpolaní (Podpolanie). V Podpolaní se stále udržuje lidový folklór a najdeme zde typické vyřezávané a malované dřevěné brány a kříže. Hlavní hřebenová trasa je červeně značená a nese pojmenování Rudná magistrála. Prochází i přes nejvyšší vrchol Poľany - Zadná Poľana (1458 m) nacházející se ve stejnojmenné rezervaci. Zvláště tento úsek hřebenovky vedoucí úzkou pěšinkou téměř neprostupným smrkovým pralesem doplněným o jeřáby a buky je velice malebný. Samotný vrchol Zadní Poľany je hustě zalesněný, ale dechberoucí výhledy poskytují nedaleké skalky Katruška a Zbojnický tanec.
Největším vodopádem Poľany je vodopád Bystré. Za pomocí žebříků a řetězů ho obchází i turistická stezka.
Medvědi na Poľaně
Na Poľaně se hojně vyskytují obvyklé karpatské šelmy, včetně medvědů a vlků. Podle monitoringu medvědů metodou přímého pozorování, který v letech 2009 - 2010 koordinovaly Lesy SR, bylo na Poľaně napočítáno 24 medvědů v reprodukčním věku. Zaznamenáno bylo pět velkých teritoriálních samců, z nichž jeden byl zcela dominantní, a to medvěd Michal s hmotností 250-300 kg a stářím 15-20 let. Velikostní rozdíl těchto samců oproti některým jiným jedincům je obrovský, např. pětiletá medvědice Tereza měla odhadovánu hmotnost jen 50-70 kg. Největší aktivita medvědů bývá koncem jara, kdy probíhá medvědí říje.
Lesní železnice Vígľaš - Kyslinky
V dřívější době vedla z vesničky Vígľaš 24 km dlouhá úzkokolejná lesní železnice (úzkokoľajná lesná železnica) do horské osady Kyslinky v Hrochoťské dolině, de facto do nitra kráteru bývalé sopky. V roce 1975 letech bylo těleso úzkokolejky odstraněno. Vláček i společně s parní lokomotivou byl odstaven u hlavní silnice u Vígľašského zámku, kde si jej dodnes můžete prohlédnout.
Další zajímavosti Polany
- Melichova skála - mohutná lávová skála nad osadou Skliarovo na jižním okraji Poľany, z vrcholu je krásný výhled, ovšem přístup na skálu vyžaduje jistou dávku pohybové zručnosti a je na vlastní nebezpečí
- Jánošíkova skála - mohutná skála dosahující výšky až 30 m, zvětráváním vznikla ve skále malá jeskyně, nachází se v Hrochoťské dolině
- Kalamárka - skalní plošina s věžemi a sloupy nedaleko Dětvy
Ubytování na Polaně
Celá oblast Poľany a okolí není příliš zasažená turistickým ruchem, proto možnosti ubytování nejsou široké. Ve vrcholových partiích CHKO Poľana stojí dvě horské chaty: Horský hotel Poľana a Chata pod Hrbom. Bohužel obě jsou aktuálně pro turisty mimo provoz (stav v roce 2019). Jediným záchytným místem na hřebenu tak zůstává chatka u hotelu Poľana, který poskytuje alespoň nouzové občerstvení. Další možnosti ubytování najdete v osadách a obcích pod horami. Pozn.: Chata pod Hrbom dle geomorfologického členění již leží ve Veporských vrších, ale bývala významným východiskem na Poľanu ze severní strany.
- Levné ubytování - Poľana - přehled ubytování na Poľaně i pod horami
Další zdroje o Polaně
- ChkoPolana.eu - Správa CHKO Poľana
- HorSaNaHory.sk - Hrochotská dolina - podrobné informace o Hrochoťské dolině
- Lesní železnice Vígľaš - Kyslinky
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Poľany
Poľana na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.