Pohronský Inovec
Pohronský Inovec (maďarsky Garammenti-Inóc) je malebné neveliké sopečné pohoří (vulkanický masiv) na jihozápadě středního Slovenska, rozkládající se mezi městy Žarnovica, Nová Baňa a Zlaté Moravce. Pro Pohronský Inovec jsou charakteristické louky, políčka, lesy a mezi nimi roztroušené obydlené samoty, místně nazývané štále. Region severozápadně od města Nová Baňa se proto někdy uvádí pod pojmenováním Novobanská štálová oblast či Novobanské štále a vyšší partie hor tvořící náhorní plošinu někteří místní nazývají jako Novobanská vysočina (maďarsky Újbányai-hegység). Krajina s malými osadami a pasoucími se ovcemi, krávami či koněmi působí romanticky a esteticky přitažlivě. Z pastvin, luk a políček jsou též nádherné rozhledy do okolní přírody.
Pojmenování štále pravděpodobně pochází z německého der Stall (= stáj, chlév) a odkazuje na původně německé osídlení. Na mapě Pohronského Inovce najdeme mnoho takto nazvaných osad, např. Hubačov štál, Adamcov štál, Debnárov štál. Velká část z nich dohromady vytváří dvě rozlehlé obce Malá a Veľká Lehota. Zajímavým je původ jména osady Čigág na svahu hory Kuchyňa. Dříve se jmenovala Čikágo a odkazovala na svého obyvatele, který pobýval v Americe.
Na severozápadě Pohronský Inovec plynule přechází v pohoří Tribeč. Oficiálně ho od něj odděluje údolí Žitavy (Cigánska dolina), pro mnoho turistů je však ještě i prostor za údolím zahrnující obce Jedľové Kostoľany a horu Sokolec součástí turistické oblasti Pohronský Inovec. Na severu za údolím Píľanského potoka a Kľaku se zvedá pohoří Vtáčnik. Východní svahy Pohronského Inovce padají do doliny Hronu, kterou je oddělen od Štiavnických vrchů. Jižním směrem hory přechází v daleké roviny Podunajské nížiny.
Nejvyšší horou Pohronského Inovce je Velký Inovec (901 m, slovensky Veľký Inovec, maďarsky Nagy-Inóc). Na jeho vrcholu se tyčí andezitová skála s namalovaným slovenským znakem, poskytující daleké rozhledy především jižním a východním směrem. Kousek pod vrcholem stojí jediná turistická chata v horách - Chata na Veľkom Inovci. Na severním svahu Veľkého Inovce leží menší lyžařské centrum s penzionem Drozdovo. Právě od něj vede na vrchol nejkratší přístupová cesta.
Zajímavou historickou památkou je Živánská věž (Živánska veža) tyčící se nad hlubokým údolím Žitavy, v němž se vine horská silnice do vesniček Veľká a Malá Lehota. Ve středověku měla věž velký význam při strážení dávné obchodní cesty, po níž se dopravovalo zlato. Nyní je mohutná troska osamocené věže ukrytá v hlubokém lese a zvláště za mlhy na vás při její návštěvě dolehne tajemná atmosféra.
Ve Staré Hutě u Nové Baně byla v roce 1630 založena pravděpodobně druhá nejstarší sklárna na Slovensku (po nedalekých Sklenných Teplicích), dnes už po ní nejsou žádné památky, ale hutnickou minulost lze v této osadě vycítit. Nedaleko středu Staré Huty se nachází Starohutský vodopád. Významnou geologickou památkou je andezitové kamenné moře na okraji vesničky Malá Lehota. Jedním ze spádových měst Pohronského Inovce je Nová Baňa, jejíž hornickou minulost poznáme už z jejího názvu.
Zdroje o Pohronském Inovci
- Ubytování na Pohronském Inovci - přehled ubytování
- Idnes.cz - Pohronský Inovec: podmanivé pohoří Slovenska přejdete za den (2007)
- Výlet na Novobanskou vysočinu - krásný popis míst na blogu Richarda Kafky
- Živánská věž - historie památky
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Pohronského Inovce
Pohronský Inovec na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.