Osadné
Osadné (rusínsky Осадне [osadne]) je zapadlá rusínská vesnička rozložená podél zurčící říčky Udavy, která nad obcí vyvěrá jako božský dar v divokých lesích Laborecké vrchoviny. Pro mnohé leží Osadné "na konci světa", vskutku silnice z civilizace tu končí a dále je nutné postupovat téměř panenskou přírodou, která tvoří západní okraj národního parku Poloniny a nezřídka tu potkáte divoká zvířata. Po 7 km dorazíte k polské hranici, kde se těsně za ní nachází odlehlé lesní nádraží Bieszczadské úzkokolejky. To je vstupní bránou do dalšího světa polských hor. Vesnici proslavil dokumentární film Osadné z roku 2009.
Krypta Osadné
Turisticky nejznámějším objektem Osadného je krypta s kostnicí. Umístěna je v suterénu pravoslavného kostela, přímo pod jeho oltářem. Krypta shromažďuje ostatky více než 1.000 vojáků z první světové války, pro něž byla zdejší krásná příroda krutou konečnou stanicí a v bojích tu přišli o život. Krypta Osadné je největším podchrámovým pohřebištěm na Slovensku. Na kryptu odkazují silniční ukazatele z mnoha míst vzdálených desítky kilometrů. Místní pop to s propagací umí a navíc se tu k turistům chovají až unikátně příznivě: krypta je otevřená non-stop a stejně tak i samoobslužný obchůdek se suvenýry.
Krypta společně s kostelem vznikla za první republiky určitou dotační důvtipností. V Osadném tehdy byla pouze řekokatolická cerkva, ale místním chyběl pravoslavný chrám. Na něj se podařilo získat finance s tím, že bude sloužit jako památník ruským vojákům. S vytvořením sbírky pak pomohla pražská organizace zabývající se opravou hrobů ruských vojáků. Chrám byl v roce 1930 vysvěcen mukačevským biskupem, kosti vojáků byly do krypty uloženy v roce 1933 po jejich exhumaci z okolních pohřebišť.
Krčma a muzeum u Borisa
Mimo chrámy je centrem společenského dění Osadného pravá vesnická hospůdka u Borisa. Majitel v sousední místnosti provozuje i mimimuzeum s válečnými artefakty, které byly nalezeny v blízkém okolí. Můžete využít i noclehu v jeho chalupě, která funguje jako turistická ubytovna Borovka – pojmenovaná je po borůvkách, které v okolních lesích rostou. Boris slouží i jako "turistické íčko" a rád poradí, co v okolí navštívit.
Telepovce
Do roku 1948 neslo Osadné velmi odlišné jméno Telepovce (maď. Telepóc). Podle legendy obec založil zbojník Telep.
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Osadného
Osadné na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.