Magurka
Magurka je nejvýše položená horská osada v Nízkých Tatrách. Leží schovaná v hlubokých lesích pod příkrými severními svahy hor Zámostská hoľa a Latiborská hoľa, které jsou součástí hlavního nízkotatranského hřebene, poblíž Salatína. Magurka oficiálně patří pod obec Partizánska Ľupča (dříve Nemecká Ľupča), je od ní však vzdálena 16 km dlouhým zalesněným údolím potoka Ľupčianka. Potkat medvěda cestou na obecní úřad tak pro obyvatele Magurky nemusí být vzácným jevem. Oficiálně má však osada jen 4 stálé obyvatele (stav v roce 2015), ostatní jsou už jen rekreanti.
Magurku založili horníci už ve 13. nebo 14. století, neboť se tu nacházelo největší ložisko zlata a antimonu v Nízkých Tatrách. Zlatý věk těžby tu nastal v 19. století, kdy v Magurce pracovalo až 800 dělníků. Těžba se kvůli ztrátovosti zastavila v roce 1922 a pozdější pokusy o obnovu byly neúspěšné. Délka podzemních chodeb činila více než 10 km. Dávnou banickou atmosféru tu můžeme vycítit dosud. Lze tu objevit ukryté připomínky hornictví jako jsou zarostlé haldy či vstupy do štol, ty jsou však již z větší části zavalené. Nejdelší štolou na Magurce byla štola Kilián (štôlna Kilián) s délkou přes 3,5 km v nitru Latiborské hole. Založena byla v roce 1835.
Název blízké hory Latiborská hoľa vznikl zkomolením původního jména Zlatý bor, jež odkazovalo na zdejší nerostné bohatství. Hornická minulost zdejšího kraje je patrná i z názvu nedaleké osady Železnô (Železné), podobně ukryté v horách daleko od větší civilizace.
Na Magurce je v provozu tradiční turistická chata, kde můžete složit hlavu a dobře se najíst. Funguje i jako udržovatel vztahů místních obyvatel.
S těžbou zlata jsou na Slovensku spojené i Kremnické vrchy, viz Štola Andrej u Kremnice.
Odkazy jinam
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Magurky
Magurka na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.