Ľutina
Ľutina je poutní i poutavá vesnička se spoustou zajímavostí na jižních svazích Čergova. Jde o největší poutní místo řeckokatolické církve na Slovensku (dalším je např. Krásný Brod u Medzilaborců). Ľutina se nachází v horské dolině potoka Ľutinka vycházející z údolí Torysy v památkově zajímavé Pečovské Nové Vsi. Ľutinu z výšky chrání zřícenina Hanigovského hradu, který býval sídelním místem zdejšího panství.
Bazilika, skanzen, dřevěný kostel, rozhledna
- Poblíž středu obce se nachází řeckokatolický chrám Zesnutí přesvaté Bohorodičky, postavený v roce 1980 a v roce 1988 povýšený Janem Pavlem II. na baziliku minor (čestný papežský titul pro významné kostely).
- V areálu baziliky se od roku 2011 nachází krásný mini skanzen dřevěných kostelíků se zmenšenými replikami dřevěných chrámů ze Slovenska, Ukrajiny a Polska, v měřítku 1:10. Mě zvláště potěšily oblíbené zakarpatské kostelíky z Užoku a Jasině, ale krásné jsou všechny!
- Na kopečku v horní části areálu od roku 2015 stojí dřevěný chrám svaté Rodiny s věží, která slouží jako volně přístupná rozhledna s nádherným výhledem do kraje. Dřevěný kostel je kopií chrámu, který stával dole poblíž dnešní baziliky a který vyhořel v roce 1908 těsně před dokončením zděného chrámu.
Ľutinská hora
Hlavní poutní lokalitou je Ľutinská hora (též Ľutinská hôrka) nacházející se více v hloubi hor směrem k obci Olejníkov, ve svahu stoupajícím k Hanigovskému hradu, od baziliky k ní vede Cesta světla. Horkého letního dne 19. srpna 1851 zde sbírala houby Zuzana Fekete, když se jí tu poprvé zjevil svatý Mikuláš, jeden z nejuctívanějších světců řeckokatolíků. Neboť v tento den byl svátek, Mikuláš ji pokáral, že se věnuje práci a není v kostele. Při dalších setkáních ji požádal, aby zajistila postavení kříže a následně i vybudování kapličky na oslavu Panny Marie. Místní ji zpočátku nadpřirozená setkání nevěřili, ale poté, co zásahem vyšší moci dočasně oněmněla a provedli jí i lékařské vyšetření příčetnosti, jí nakonec dali za pravdu. Přestože se tu Panna Maria nikdy nezjevila, místo se zprostředkovaně přes Mikuláše stalo mariánským poutním místem. V místě prvního setkání s ním postavili kapličku sv. Mikuláše s léčivým pramenem a v jeho blízkém okolí pak další sakrální stavby.
Mariánská pouť do Ľutiny, řeckokatolíky nazývaná odpust, se koná okolo svátku Zesnutí přesvaté Bohorodice (v tradici římských katolíků se používá pojem Nanebevzetí Panny Marie), který připadá na 15. srpna.
Další info
- Oficiální stránky poutního místa v Ľutině
- Zivot.pluska.sk: reportáž Zjavenia svätého Mikuláša spravili z obce Ľutina pútnické miesto gréckokatolíkov (2022)
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Ľutiny
Ľutina na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.