Ľubovňanská vrchovina
(Ľubovnianska vrchovina)
Ľubovňanská vrchovina (česky i jako Lubovňanská nebo Ľubovnianská vrchovina, slovensky Ľubovnianska vrchovina, polsky Góry Lubowelskie i Pogórze Lubowelskie, maďarsky Lublói fennsík) je slovenskou částí jednoho horského celku, který se v navazujícím Polsku označuje jako Sadecké Beskydy (na slovenskou část konrétně navazuje Pásmo Radziejowé). Vzniká tak poměrně vtipná záležitost, kdy se Ľubovňanská vrchovina oficiálně skládá ze dvou nespojitých oblastí (spojených přes polské území, holt hory státní hranice ani názory geografů nerespektují:)).
Na západě Ľubovňanská vrchovina plynule přechází v Malé Pieniny, které jsou součástí Pienin, sousedí i se Spišskou Magurou, jihu s Levočskými vrchy a na východě s Čergovem a Ondavskou vrchovinou. Nejvyšší horou je Eliášovka (dříve i Heliášovka, polsky Eliaszówka, 1.023 m) na hranici s Polskem. Významnou přírodní zajímavostí je Jarabinská tiesňava. Nejvýraznější historickou památkou je Ľubovňanský hrad (hrad Ľubovňa) tyčící se nad městem Stará Ľubovňa. Podle tohoto města dostalo celé pohoří i svůj název.
Ve svahu hory Eliášovka nad vesničkou Litmanová, na polaně Zvir, se nachází významné mariánské poutní místo Hora Zvir s liturgickým prostorem pro konání mší. Poutní místo vzniklo v místech, kde se dvěma děvčatům v letech 1990-1995 údajně zjevovala Panna Maria. Zvir bývá hojně navštěvován i věřícími Poláky.
Jarabinská tiesňava
Jarabinská tiesňava (česky Jarabinská soutěska, polsky Wąwóz Jarabiński) je neveliká, asi kilometr dlouhá, ale velmi krásná roklina (kaňon) ve skalách mezi obcemi Jarabina a Litmanová. Potok Malý Lipník si proráží cestu vápencovými skalami, kde vytváří několik menších vodopádků, peřejí a obřích van (jezírek). Nejužší a nejpůsobivější část soutěsky, tzv. Jarabinský prielom (česky Jarabinský průlom, místními též nazývaný Pece), který se nachází za kamenolomem hned za obcí Jarabina ve spodní části tiesňavy, není průchozí. Turistická stezka musí skály obejít a přivede vás prudkým klesáním od silnice Jarabina - Litmanová k hornímu konci průlomu. Turistická pěšinka je však velmi zajímavá i v horní širší části tiesňavy. V hlubokém údolí pod vysokými skalami několikrát překračuje potok a zvláště za většího stavu vody vám přinese ty pravé vodní radovánky.
Odkazy jinam
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Ľubovňanské vrchoviny
Ľubovňanská vrchovina na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.