Liptovský hrad
(Hrad Liptov, Sielnický hrad)
Liptovský hrad je zřícenina na působivém strmém vyhlídkovém vrcholku Sestrč v Chočských vrších, s nádherně zaokrouhlenou nadmořskou výškou 1000 m (podle nejpřesnějších měření této výšky nedosahuje těsně jen o 4 cm). Udává se, že šlo o nejvýše položený hrad na Slovensku (pozn. na území Česka je nejvýše položená zřícenina Vítkův hrádek na hoře Vítkův kámen 1.035 m). Areál Liptovského hradu je veřejně přístupný.
První doložená zmínka o hradu je ze 13. století. Zničen byl v 15. století a z původně rozsáhlého sídla se do dnešní doby zachovaly jen zbytky zdí. Z místa je úchvatný výhled na Liptovskou Maru, Nízké Tatry, město Ružomberok i Velký Choč. Alternativní názvy hradu jsou hrad Liptov, Liptovský Starý hrad a také Sielnický hrad. Přestože se hrad vypíná nad obcemi Kalameny, Bukovina a Malatiná, patří do katastrálního území Sestrč, které je součástí vzdálenejší obce Liptovská Sielnica, s níž netvoří spojité území (jde o exklávu obce, která dříve existovala na nynějším dně Liptovské Mary). O ruiny hradu se dobrovolně stará občanské sdružení Castrum Liptov.
V areálu Liptovského hradu najdete historický geodetický patník z roku 1937. Podobný najdete např. na hoře Javorník na bývalé Podkarpatské Rusi.
Výstup na Liptovský hrad
Nejčastější výstupová trasa vede od termálního jezírka na okraji obce Kalameny. Poblíž se nachází placené parkoviště (GPS 49.1326658N, 19.4193433E). Výstup trvá něco přes hodinu, během 2,5 km vystoupáte asi 400 výškových metrů. Výlet můžete případně započít i za obcí Bukovina (GPS 49.1431244N, 19.4459886E), tato varianta má o 50 metrů menší převýšení, přijdete však o pasáž vedoucí přes krásné liptovské louky. Druhá polovina obou zmíněných tras, od Sedla pod Kráľovou, je společná a v samotném závěru je nutné využít asi 6 metrů vysoký žebřík s 23 příčkami (stupy). Toto adrenalinové zpestření se stává nebezpečným zvláště za deště a je třeba na to brát zřetel nejen při výletu s dětmi. Existuje i alternativní přístup na hrad trochu delší značenou trasou ze severu, obloukem od jezírka v Kalamenech, čímž se žebřík vynechá (tuto cestu je možné využít i jen jako sestupovou a vytvořit tak okruh).
Další informace
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Liptovského hradu
Liptovský hrad na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.