Kysucká vrchovina
Kysucká vrchovina je méně známé pohoří, které vyplňuje prostor mezi Kriváňskou Malou Fatrou na jihu a Kysuckými Beskydy na severu. Na západě řekou Kysucou hraničí s Javorníky, na východě plynule přechází do Oravské Magury. Kysucká vrchovina je plná malebných luk a romantických horských usedlostí (lazů). Šum ve větru se pohybujících listí a jehličí se tu střídá se štěkotem psů či občasným zabručením motorové pily. Křik turistů se po kopcích ozývá ojediněle. Z odlesněných míst na jižních svazích se často otevírají impozantní výhledy na velikány Malé Fatry.
Nejvyšším vrcholem Kysucké vrchoviny je Pupov (též Pupov vrch, 1.096 m), mohutná osamocená hora mezi Terchovou a Zázrivou. Pupov má dva vrcholy, značená trasa vede pouze na ten menší, západní. Pupov je zalesněný a omezené výhledy se otevírají jen z občasných průseků. Přesto je na něm krásně a výstup za námahu stojí. Krásné rozhledové místo nabízí louka v místě zvaném Poľany na jihozápadním úbočí hory. Dalšími výraznými vrcholy Kysucké vrchoviny jsou Mravečník (993 m) a Ľadonhora (999 m).
V osadě Jánošíkovci, část Terchové, se v roce 1688 narodil Juraj Jánošík. Rodná chalupa sice již neexistuje, ale místo, kde stála, je označeno.
Po Kysucké vrchovině je rozeseto mnoho horských samot. V minulosti však byla osídlena ještě více. Ovšem život na horských lazech, kam se občas ani nedá dostat autem, je natolik náročný, že některé osady se zcela vylidnily. Příkladem buď osada Zázvorovci na hlavním hřebenu, po níž do současnosti zůstal pouze nápis v mapě a název rozcestí turistických cest. A to tu ještě v roce 1989 stály dvě chalupy a žili dva starší manželé i s krávou.
Nejznámějšími turistickými centry jsou Terchová a Zázrivá na jihu pohoří a Stará Bystrica na severu. Na západním okraji se nachází dvě velká města, Žilina a Kysucké Nové Mesto.
V klidných horských osadách Kysucké vrchoviny můžete strávit i příjemnou dovolenou. Pronajmout si můžete např. chalupu u Marunovců, jen kousek pod hlavním hřebenem.
Zdroje a další informace
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Kysucké vrchoviny
Kysucká vrchovina na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.