Krupinská planina
Krupinská planina (postaru i Krupinská výšina, maďarsky Korponai-fennsík) je nevysoké pohoří na jihu středního Slovenska, působící tajemnou atmosférou. Krupinská planina na východě sousedí s pohoříčkem Ostrôžky, na severu plynule přechází v Javorie, na západě se dotýká Štiavnických vrchů a na jihu klesá do nížiny kolem řeky Ipeľ, za níž se již vynořují kopce maďarského pohoří Börzsöny a Cerové vrchoviny. Planina nejvyšších výšek dosahuje v severní části a mírně se svažuje směrem na jih. Říčky a potoky planinu rozvrásnily a vytvořily v ní několik kaňonovitých údolí, působivý je především hluboce zaříznutý kaňon meandrující řeky Litava.
Nejvyšším vrcholem Krupinské planiny je Kopaný závoz (775 m) severně od obce Senohrad v nepřístupném vojenském prostoru Lešť (vojenský obvod Lešť), který zabírá velký prostor ve východní části Krupinské planiny. Milovníky historie a tajemna zaujme pevnost Bzovík a dva rozlehlé hradní areály, hrad Čabrad a hrad Modrý Kameň. V lázeňských obcích Dudince a Dolná Strehová si mohou hosté užít vodních atrakcí v místních akvaparcích. Krupinská planina je částečně porostlá hustými listnatými lesy a částečně lidmi přetvořená v pole a louky s typickým lazovským osídlením. Pohoří dostalo název podle města Krupina na severozápadním okraji hor.
Přírodní zajímavosti Krupinské planiny
- Troubící kámen (Trúbiaci kameň) - asi 2 metry vysoká skála sopečného původu na turistické trase mezi obcí Sucháň a Plachtinskými lazy. V kameni jsou zde dva otvory. Pokud do správného otvoru dobře fouknete, tak se údajně vyloudí až tak silný zvuk, že bude slyšet i v okolních obcích. Otvory vznikly lidskou činností, o jejich přesném původu panuje několik pověstí.
- Tesárská roklina (Tesárska roklina) - krátký, avšak působivý kaňon u obce Hontianske Tesáre, severně od městečka Dudince. V tomto úzkém, mezi skalami sevřeném údolí se nachází čtyři vodopády.
- Tesárske dúpence - skalní skrýše pravděpodobně před Turky vysekané do pískovce na okraji obce Hontianske Tesáre, směrem k Tesárské roklině. Dúpence nebo dúpy podle dávné řeči označovaly díru ve skále či jeskyni.
- Pískový důl Príbelce (piesková baňa Príbelce) - bývalý pískový důl u obce Príbelce ve svahu hory Holica. V písečných usazeninách z dob, kdy zde bylo moře, se dochovaly žraločí zuby, kosti ryb a zkameněliny. V obci žijí sběratelé, kteří zde nasbírali i více než tisíc zubů dávných žraloků a jiných ryb.
- Kosihovský Kamenný vrch - turisticky zajímavý vrchol s krásným výhledem
Další zajímavé stavby a technické památky Krupinské planiny
- Rozhledna Vartovka - původně pozorovací věž sloužící k obraně proti Turkům na kopci západně od Krupiny. Kamenná věž byla zrekonstruována a její dřevěný ochoz nyní volně slouží turistům jako rozhledna.
- Vodní tunel Horní Strháre - Koprovnica - asi 1 km dlouhý vodní tunel, který odvádí tok potoka Stará rieka pod hřebenem hory Chaláska do sousedního údolí. Různí dobrodruzi tento tunel prochází i pěšky vybavení vysokými rybářskými botami, zvláště za vysokého stavu vody je však třeba být velmi obezřetný. Uprostřed tunelu se nachází i keška, která do těchto míst láká hráče hry Geocaching. Tunel byl postaven pro ochranu zdejší poddolované oblasti před zatopením velkou vodou.
- Barevné náhrobky Horný Tisovník - barevné pískovcové náhrobní kameny u obce Horný Tisovník na východním okraji Krupinské planiny. Podobné náhrobky bývaly typické pro staré evangelické hřbitovy této oblasti na přelomu 19. a 20. století.
- Folkloristická dědinka Hrušov - vesnička Hrušov na jižním okraji Krupinské planiny známá především folklórním festivalem Hontianska paráda. V obci jsou pískovcové vinné sklepy, muzeum v lidovém domě, mezi lidmi se zachovaly dávná řemesla a zvyky. Z Hrušova na okraji náhorní plošiny je krásný rozhled do nížiny kolem řeky Ipeľ a dále do Maďarska. Nad obcí na vrcholu Prašný vrch je postavena malá dřevěná rozhlednička.
- Pustý kostel Velká Čalomija - zřícenina kostela nad obcí Veľká Čalomija v nížině u řeky Ipeľ poblíž maďarských hranic.
- Středověký kostel v obci Pôtor
Ubytování na Krupinské planině
- Levné ubytování na Krupinské planině (rozsáhlý přehled ubytování)
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Krupinské planiny
Krupinská planina na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.