Holíč
Holíč je menší město na Záhoří, slovenský bratříček moravského Hodonína, od něhož je oddělen pouze lužními lesy a hraniční řekou Moravou. Leží severozápadně od Chvojnické pahorkatiny. Ve 14. století byl Holíč celním místem na tzv. České cestě z Budína do Prahy. Nejvýraznější dominantou Holíče je opevněný Holíčský zámek (Holíčsky kaštieľ) obklopený vodním příkopem (původně šlo o vodní hrad). Kvůli neutěšenému stavu působí jako výjev z hororu.
Při stavbě sídliště na pahorku nad městem byla v roce 1988 objevena pravděpodobně kultovní stavba kruhového půdorysu stará více než 5.000 let, označovaná jako slovenské Stonehenge. Megalitické kameny, bohužel částečně narušené stavbou, byly přemístěny do parčíku před Holíčským muzeem v centru města, kde jsou k vidění nyní. Na jihovýchodním okraji města stojí starý větrný mlýn (veterný mlyn). Pokud rádi ochutnávate piva z malých pivovarů, můžete navštívit místní pivovar Wywar.
Další informace
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Holíče
Holíč na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.