Drienčanský kras
Drienčanský kras je rozlohou nevelké (jen 16 km2), ale turisticky velmi atraktivní krasové území nad dolinou Blhu, poblíž Drienčan v Revúcké vrchovině. Dá se říct, že je takovou ochutnávkou jeskyňářských jevů v nepříliš vzdálené Muráňské planině.
Najdete tu jeskyně, závrty, škrapy i vápencové skalky s malebnými výhledy. Návštěvníkům jsou nejznámější dvě jeskyně, Malá Drienčanská a Velká Drienčanská. Malá je skutečně malá, její hlavní část měří jen pár metrů, za to je průchozí a přímo skrz ni vede turistická stezka, což je docela velká zajímavost. Velká jeskyně je o poznání mohutnější, dlouhá je okolo 50 metrů, kvůli zdejší významné populaci netopýrů je však do jejího nitra vstup zakázán. Nad Velkou Drienčanskou jeskyní zaujme i velký závrt, lépe patrný je v době vegetačního klidu. Všechna uváděná místa spojuje okružní asi 3 km dlouhá naučná stezka, kterou můžete započít u kostelíka v Drienčanech. Stezka má případně ještě prodloužení až k přehradě Teplý Vrch, kam prochází přes zajímavý lesík tvořený exotickými hikóriemi.
Největší jeskynní systém Drienčanského krasu měří více než 1,5 km. Jde o propojení jeskyní Nad Kadlubom a Podbanište. Jak nám sdělil místní obyvatel, nachází se tu i Kozí jeskyně (Kozia jaskyňa), zmiňovaná v legendách a využívaná i partyzány během SNP. Prý je však její prohlídka nebezpečná a při jejím hledání bychom se ztratili, proto nám její polohu ani nechtěl vysvětlovat.
V Drienčanském krasu se nachází i krasová jezírka, vzniklá udržováním dešťové vody v krasových propadlinách. Několik jich můžete najít např. poblíž slunečních hodin v Drienčanech.
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Drienčanského krasu
Drienčanský kras na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.