Čičmany
Čičmany jsou rázovitou vesničkou ve Strážovských vrších plnou malovaných dřevěnic. Nachází se u pramenů říčky Rajčianky. Přes dědinku neprochází žádná významná komunikace, do dnešní doby si tak uchovala svůj klid a můžete se tu ponořit do nálady horského života našich předků. Čičmany jsou turistickým východiskem na horu Strážov. Turistický ruch se tu rozvíjí pozvolna, nachází se tu menší lyžařské středisko a pár penzionků se stylovými restauracemi (penzion Katka, penzion Javorina). Ubytovat se můžete i v dřevěnici Brundzovce.
V roce 1921 Čičmany postihl rozsáhlý požár, který zničil dolní část obce. Většina zdejších dřevěnic tak již bohužel není původní, ale byly vybudovány jako repliky, včetně typických čičmanských ornamentů. Na obnově vsi se podílel i známý architekt Dušan Jurkovič. Malovaná výzdoba má kořeny v praktické záležitosti - jako ochrana dřeva i orientační prvek. Estetický význam je ale samozřejmě též podstatný. Od roku 1977 je čičmanský komplex lidové architektury vyhlášený za památkovou rezervaci.
Za pozornost v Čičmanech stojí i barokní kostel Nalezení sv. Kříže (kostol Nájdenia sv. Kríža) z roku 1669 a zámeček (kaštiel) z 18. století.
Muzejní domy v Čičmanech
Považské muzeum v Žilině v Čičmanech spravuje dva objekty, které je možné navštívit: Radenov dom a Dom č. 42. Oba domy jsou zdobené originálním čičmanským vzorem, pravidelně obnovovaným.
Expozice v Radenově domě ukazují typické pracovní činnosti čičmanských obyvatel v minulosti, jejich zvyky, odívání i životní etapy od narození až do smrti. Radenov dom je poslední zachovalý poschoďový dům v Čičmanech.
Dom č. 42 byl postaven v roce 1913 a zachycuje interiér z dvacátých let. Dům dohromady obývaly čtyři rodiny. Dvě rodiny bydlely v předním pokoji, dvě rodiny v zadním a společně užívali dvě pece v prostoru mezi pokoji. Každá rodina navíc měla jednu vlastní komůrku v podkroví. Toto uspořádání bývalo mezi chudšími obyvateli v Čičmanech běžné.
Další informace o Čičmanech
Velký komplex malovaných dřevěnic na Slovensku najdeme i v obci Ždiar pod Belianskými Tatrami.
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Čičman
Čičmany na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.