Chočské vrchy
Chočské vrchy jsou impozantní krasové pohoří mohutně se vypínající nad Liptovskou kotlinou, na rozhraní Liptova a Oravy. Celým horám dominantně vládne Velký Choč (1.608 m, v některých zdrojích 1.611 m, slovensky Veľký Choč), díky němuž se Chočské vrchy řadí mezi 7 nejvyšších pohoří Slovenska a o kousek předčí i české Krkonoše. Chočské vrchy sousedí s Velkou Fatrou (konkrétně se Šípskou Fatrou, která byla v minulosti řazena právě pod Chočské vrchy), Malou Fatrou, Oravskou vrchovinou, Západními Tatrami a na jihu přes Liptovskou kotlinu s Nízkými Tatrami.
Na území Chočských vrchů se rozkládá několik národních přírodních rezervací. Uvažovalo se dokonce i o zřízení národního parku Chočské vrchy (národný park Chočské vrchy), který by doplnil soustavu národních parků v těsném sousedství.
Chočské vrchy jsou plné úchvatných krasových jevů. Turisticky velmi atraktivní jsou kaňony Prosiecká dolina a Kvačianská dolina. Prosiecká dolina působí divočejším dojmem, neboť turistická stezka prochází přímo spodkem rokliny a přes různé skalní stupně se musíte prodrat soustavou žebříků a za pomocí řetězů. Kvačianská dolina (slovensky Kvačianska dolina, polsky Dolina Kwaczańska) je turisticky zpřístupněna pouze po úbočí širokou lesní cestou, která byla v minulosti budována pro dopravní spojení Liptova a Oravy. Je tak vhodná i pro nenáročnou procházku. Na horním konci doliny v lokalitě Oblazy stojí dva vodní mlýny (Gejdošovský a Brunčiakovský).
Dalšími zástupci krasových útvarů jsou travertinový vodopád v Lúčkách nebo úžašně barevné Bešeňovské travertiny. Na okraji vesničky Kalameny se můžete celoročně bezplatně vykoupat v termálním jezírku. Geotermální vody využívají i místní lázně kúpele Lúčky nebo ještě známější termály Bešeňová.
Nedaleko Ružomberku se v lesích nad vesničkou Likavka nachází mohutná zřícenina gotického hradu Likava ze 14.století, jehož část je zpřístupněna veřejnosti. Nad obcemi Kalameny a Bukovina se vypíná zřícenina Liptovského hradu, který je uváděn jako nejvýše položený hrad na Slovensku.
V podhorských vsích najdeme velké množství historických sakrálních památek. V Leštinách na oravské straně stojí dřevěný artikulární kostel, který se dostal mezi památky UNESCO. Starobylé kostely stojí např. i v Liptovské Teplé a Liptovském Michalu. V Liptovské Anně se nachází působivá ruina kostela sv. Anny.
K ubytování můžete využít např. stylovou horskou kolibu Holica stojící na samotě u cesty z Liptovského Mikuláše do Zuberce. Pro hvězdicové výlety po Liptově je výhodný komfortní penzion Motýl v Liptovské Teplé. Dobrodruždné povahy mohou přenocovat v "Hotelu Choč" přímo v nitru hor (viz foto).
Další informace o Chočských vrších
- Treking.cz - túra Kvačianskou dolinou
- Hrad Likava - oficiální stránky
- Levné ubytování v Chočských vrších
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Chočských vrchů
Chočské vrchy na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.