DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Burda

(Kováčovské kopce)

Působivý výhled ze sopečných skal na Burdě na Dunaj a protilehlý Piliš
Působivý výhled ze sopečných skal na Burdě na Dunaj a protilehlý Piliš
Pohoří Burda je karpatský trpaslík s působivými sopečnými skalisky a tajemným podzemím.

Burda (maďarsky Burda-hegység [Burda-heďšég]) je sopečný trpaslík schoulený v rožku teplého jižního Slovenska, který vytváří soutok dunajského veletoku a řeky Ipeľ. Jeho starší název je Kováčovské kopce (maďarsky Kovácspataki-hegyek [Kováčpataky-heďeg]) podle vesničky Kováčov (maď. Kovácspatak), případně v maďarštině najdeme i pojmenování Helembai-hegység [Helembai-heďšég] podle sousední obce Chľaba (maď. Helemba). Ač jde o karpatské minipohoří svojí výškou i rozlohou, rozhodně je zajímavé. Burdě dominují mohutná andezitová skaliska tyčící se vysoko nad hladinou Dunaje a rychlíkovou tratí, která zde opouští Slovensko cestou do Budapeště. Skály Burdy jsou orientovány jižním směrem, poskytují tak výborné podmínky pro vzácné druhy teplomilné vegetace i plazy. Ze skal je nádherný výhled na Dunaj, který zde vtéká do sevření kopců, na protilehlé maďarské Vyšehradské vrchy i na katedrálu v Ostřihomi. Východním směrem z Burdy stačí přebrodit Ipeľ (v létě to nebývá problém) a jste v mnohem vyšším pohoří Börzsöny.

Rozhled z Burdy směrem na Ostřihom
Rozhled z Burdy směrem na Ostřihom
Pohled na pohoří Burda z vlaku
Pohled na pohoří Burda z vlaku

Nejvyšším vrcholem Burdy je Burdov (též Plešivec) s výškou 395 m. S pojmenováním vrcholu to je trochu složitější, oficiální název neexistuje (proto ho na některých mapách najdete beze jména), neoficiální názvy má hned dva a jako Burdov bývá duplicitně označován i sousední vrcholek s výškou 388 m. Zalesněný nejvyšší bod pohoří leží uvnitř Národní přírodní rezervace Burdov a nevede k němu turistická značka, oficiálně je tedy nepřístupný.

Východisky do pohoří Burda jsou především vesničky ležící na břehu Dunaje, Kamenica nad Hronom, KováčovChľaba. Turistické zázemí pak poskytuje blízké Štúrovo, kde se nachází obrovský akvapark a na něj navázané desítky možností ubytování. Štúrovo je též rychlíkovou zastávkou vlaků na trati z Česka do Budapešti, pohoří Burda je tak velmi snadno dosažitelné veřejnou dopravou i pro české turisty. Kováčov býval na začátku 20. století velmi oblíbenou výletní destinací ostřihomských a budapešťských měšťanů, stával tu hostinec s tanečním sálem. Poté, co se území ocitlo v Československu, zájem o zdejší místa upadl. V obci Chľaba se v andezitovém svahu překrytém spraší nachází půvabný komplex vinných sklepů (vínne pivnice), navštívit můžete i Sklepní muzeum (Pivničné múzeum).

V nitru pohoří Burda, u osady Kováčov, se nachází rozsáhlý podzemní systém chodeb neoficiálně pojmenovaný jako Katakomby Štúrovo. Původ chodeb není zcela známý, ale pravděpodobně byly vyhloubeny Němci za druhé světové války. Možná mělo jít o ukrytou podzemní továrnu na zpracování ropy (rafinérii) a nádrže na skladování pohonných hmot pro německou armádu. Věrohodné důkazy pro tuto teorii však chybí. Štoly jsou dnes významným zimovištěm netopýrů.

Burda ze západu
Burda ze západu
Jedovatý brouk majka fialová na Burdě
Jedovatý brouk majka fialová na Burdě
Květena na Burdě
Květena na Burdě

V Dunaji u obce Chľaba se nachází říční ostrov Chľaba (případně Chľabský ostrov), který je významnou archeologickou lokalitou a hnízdí na něm volavky a kormoráni. Celý patří k Maďarsku a slovenské pojmenování na mapách nenajdete. Pokud vůbec název bývá uveden, tak maďarský Helemba-sziget (případně Helembai-sziget), podle maďarského názvu obce Chľaba, která se v současnosti nachází na Slovensku.

Odkazy jinam

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Burdy

Burda na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.