DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Munții Stânișoarei

(Munţii Stânişoara)

Pohled na Munții Stânișoarei (v dáli) z Munții Rarău, vpravo dolina řeky Bistrița
Pohled na Munții Stânișoarei (v dáli) z Munții Rarău, vpravo dolina řeky Bistrița

Munții Stânișoarei je rozlehlé pohoří na východním okraji rumunských Karpat i na okraji zájmu turistů. Hory jsou známé poustevnickým životem, existují tu desítky klášterů. Nejvyšší horou je Vârful Bivolul (1530 m).

Pohoří se táhne přibližně v severojižním směru od bukovinského městečka Gura Humorului po historické město Piatra Neamț (Moldavský Kamenec). Munții Stânișoarei jsou na severu řekou Moldova odděleny od Bukovinských Občin. Na severozápadě sousedí s Munții Rarău (hranice mezi nimi vede z osady Chiril přes sedlo Prislop a dále dolinami Hogea, Gemenea a Suha do obce Frasin; existuje však i jiný názor na vedení hranice mírně východnější stopou). Západní i jižní okraj hor tvoří řeka Bistrița. Na západě za ní pokračují Munții Bistriței, na jihozápadě (za přehradou) Ceahlău a na jihu Munții Tarcăului.

Masiv v severní části pohoří nese označení Obcina Voroneţului [Občina Voroneculuj]. Zde se nachází zajímavé skalní útvary, např. Piatra Pinului. Stojí tu i dva historické kláštery: klášter Voroneț (zařazen v UNESCO, jižně od Gura Humorului, viz malované kláštery jižní Bukoviny) a klášter Slatina (Mănăstirea Slatina, na opačné straně masivu). V údolí za vsí Plutoniţa stojí klášter z novější doby Mănăstirea Doroteia.

Hluboko uprostřed hor v jižní části pohoří se skrývá obrovské jezero Lacul Cuejdel (též Lacul Crucii, česky Křížové jezero). Z jeho hladiny trčí stovky uschlých kmenů stromů, což vytváří až mystickou atmosféru. Jezero je velmi mladé, vzniklo po sesuvech půdy v letech 1978-1991. Nachází se v horní části doliny nad obcí Gârcina. Přístupová cesta je dlouhá 13 km, proto jezero není příliš navštěvované, přestože jde o velkou přírodní zajímavost. GPS 47.0339333N, 26.2175992E

Na jihozápadním okraji pohoří, na řece Bistrița severně od Bicazu stojí největší přehrada rumunských Karpat Lacul Izvorul Muntelui (dalo by se přeložit jako Horský pramen, říká se jí i Lacul Bicaz).

Mezi další zajímavosti Munții Stânișoarei patří rozsáhlá hradní zřícenina Cetatea Neamțului, rezervace zubrů (rezervația de zimbri) Dragoș Vodă či svatá jeskyně (peștera) poblíž kláštera Sihla.

Odkazy

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa pohoří Munții Stânișoarei

Munții Stânișoarei na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.