Munții Măcinului
(Mačinské hory)
Munții Măcinului [muncí mačinului], též jednoduše Munții Măcin [muncí mačin], počeštěně Mačinské hory, jsou výrazné a vyprahlé hory v historické oblasti Dobrudža, západně od dunajské delty a jen desítky kilometrů od černomořského pobřeží. Od Karpat jsou odděleny asi 100 km širokou sníženinou a tokem Dunaje. Pojmenované jsou podle starodávného města Măcin pod severozápadními svahy hor, s pozůstkem starověké pevnosti Arrubium. V celé oblasti se dochovalo množství památek z doby římské i starších období. V horách je potřeba si dávat pozor na zmije, setkat se tu ale můžete i se suchozemskou želvou. Na severovýchod svahy klesají až k Dunaji, který tu tvoří hranici s Ukrajinou.
Hory jsou skalnaté, a proto i turisticky velmi atraktivní, i když zatím "neobjevené". Nízké množství srážek má za důsledek specifickou teplomilnou vegetaci a nízké zalesnění. Díky tomu Munții Măcinului poskytují vynikající rozhledy. Pro svoji přírodní významnost je hlavní část pohoří chráněna jako národní park. Nejvyšší horou je Vârful Țuțuiatul [vyrful cucujatul] (467 m), zkráceně Țuțuiatu, vypínající se nad obcí Greci. Výškovým údajem sice nijak nevyniká, ale je třeba si uvědomit, že hory zde stoupají prakticky z nulové nadmořské výšky. Sníh zde bývá vzácný, ale čas od času se objevuje a i zde je možné zažít drsnou zimu, např. na podzim roku 2023 tu napadlo okolo 30 cm.
Skalnatý hřeben Culmea Pricopanului
Atraktivní částí hor je skalnatý hřbet Culmea Pricopanului v severní části pohoří. Vhodným východiskem na túru je klášter Mânăstirea Izvorul Tămăduirii, k němuž je možné se dopravit autem po prašné cestě. Odtud vede krátká, avšak velmi prudká, kamenitá stezka na vrchol. Vyjít je možné až na vrcholové skalisko s křížem, ovšem je potřeba větší opatrnost. Výhledy jsou fantastické. Podle geologů zdejší hory v určitých charakteristikách v menším měřítku připomínají Fagarašské hory.
Dobrudžská plošina (Podișul Dobrogei)
Munții Măcinului jsou nejvýraznější součástí vyvýšeniny nazývané Dobrudžská plošina (Podișul Dobrogei). Na jihu na Munții Măcinului v sedle Carapelit navazuje Podișul Babadagului (Plošina Babadag) pokračující až ke sladkovodnímu jezeru Razim. Na východě k Munții Măcinului těsně přiléhají nižší zalesněné pahorky Dealurile Niculițelului (Niculițelské kopce) pokračující až k městu Tulcea, odděluje je sedlo Teilor a údolí vedoucí přes obec Nifon (prochází tudy i silnice). Směrem na jih se kopce neustále snižují, ale nachází se tu např. působivá roklina Cheile Dobrogei.
Další zajímavosti Dobrudžské plošiny
- pevnost Enisala – atraktivní zřícenina na okraji Plošiny Babadag
- Babadag – městečko s mešitou Geamia Ali-Gazi Pașa, jenž je nejstarší muslimskou mešitou v Rumunsku, z počátku 17. století, s 23 metrů vysokým minaretem
- kopec Bujoarele u obce Turcoaia – významné naleziště devonských zkemnělin
- slaná jezera Lacul Sărat a Lacul Slatina – pozůstatky po bývalém rameni Dunaje mezi městem Măcin a obcí Greci
- klášter Cocoș (mănăstirea Cocoș) – krásný komplex v lesích za obcí Niculițel
- výletní občerstvení Terasa Cetăţuia – v lesích u silnice přetínající hory mezi obcemi Nifon a Luncavița
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Mačinských hor
Munții Măcinului na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.