DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Munții Igniș

(Muntii Ignis, Ignišské hory)

Vârful Igniș - nejvyšší hora Munții Igniș pohledem z Gutinských hor
Vârful Igniș - nejvyšší hora Munții Igniș pohledem z Gutinských hor
Munții Igniș jsou rozlehlé a polozapomenuté zalesněné hory na severu Rumunska vhodné pro dobrodružné povahy.

Munții Igniș (čti [Munci Ignyš], též Munții Ignișului, počeštěně Ignišské hory) jsou silně zalesněné hory na úplném severu Rumunska, situované mezi městy Baia Mare, SighetNegrești-Oaș, součást sopečného Vihorlatsko-gutinského hřbetu. Munții Igniș nejsou žádní trpaslíci, nejvyššího bodu dosahují na vrcholu hory Vârful Igniș (1.307 m). Munții Igniș nejsou prakticky mezi našimi turisty známé (tento web byl první, který se jim v češtině začal věnovat). Přesto turistické zájezdy do hor občas nakouknou, pod severními svahy totiž leží vesnička Săpânța s malovaným hřbitovem, který patří mezi TOP cíle Maramureše. Určitě je co objevovat i v samotných horách. A čím méně informací o nich, tím větší lákadlo pro dobrodružné povahy.

Sedlo Pasul Huta - horská chata Sâmbra Oilor (2013)
Sedlo Pasul Huta - horská chata Sâmbra Oilor (2013)
Gutinské sedlo (Pasul Gutai) - chata Hanul Pintea Viteazul, v té době mimo provoz (2018)
Gutinské sedlo (Pasul Gutai) - chata Hanul Pintea Viteazul, v té době mimo provoz (2018)

Na severozápadě Munții Igniș sousedí s Oašskými horami. Dotýkají se v horském sedle Pasul Huta (581 m), přes které prochází silnice spojující Satu MareSighet. V sedle stojí horská chata Sâmbra Oilor s možností občerstvení a jde o oblíbené místo k zastavení během autoturistiky. Na jihovýchodě Munții Igniș přechází v Gutinské hory. Dělítkem mezi nimi je Gutinské sedlo (Pasul Gutai, 987 m), přes které vede druhá spojnice do historického Maramureše (konkrétně mezi městy Baia Mare a Sighet). V sedle stojí horská chata (motel) Hanul Pintea Viteazul. Na severu a severovýchodě Munții Igniș klesají do Maramurešské kotliny. Pod horami se nachází několik vesnic s dřevěnými kostely, např. Desești.

Munții Igniș - lom poblíž sedla Pasul Huta (2013)
Munții Igniș - lom poblíž sedla Pasul Huta (2013)

Severovýchodní okraj nejvyšších částí Munții Igniș tvoří dlouhá skalnatá hradba Creasta Pietrii (česky doslova kamenný či skalnatý hřbet). Poskytuje parádní výhledy do údolí Tisy a na ukrajinské hory. Lákavým výletem je výstup na nejvyšší horu Vârful Igniș. Nejsnadnější cesta na ni vede z horské osady Staţiunea Izvoare ukryté pod severními svahy Ignișe, dle turistické mapy je zpevněná až na vrchol (osobně zatím neznám). V osadě je možnost ubytování v rekreačním středisku Poiana Soarelui, příjezd autem je možný po užší asfaltové silnici z obce Firiza.

Păstrăvăria Alex - krásný restaurační areál ("pstruhárna") v lesích u cesty za vesnicí Mara (2018)
Păstrăvăria Alex - krásný restaurační areál ("pstruhárna") v lesích u cesty za vesnicí Mara (2018)
Rybí polévka v Păstrăvăria Alex (2018)
Rybí polévka v Păstrăvăria Alex (2018)

Pozn.: Informace o Munții Igniș jsou v různých zdrojích často chaotické. Někdy bývají celé hory přičleňované pod Gutinské hory. V maďarských zdrojích se často uvádí jako Rozsály-Kőhát hegység. Rozsály-hegy je maďarský výraz pro vrchol Igniș a Kőhát pro hřbet Creasta Pietrii.

Odkazy

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa pohoří Munții Igniș

Munții Igniș na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.