Maramureš (hory)
(Munții Maramureșului, Maramurešské hory)
Maramurešské hory (česky též jednoduše Maramureš, rumunsky Munții Maramureșului [Muncí Maramurešului], ukrajinsky Мармароси [Marmarosy], maďarsky Máramarosi-havasok [Máramaroši-havašok]) jsou rozlehlým a poměrně opuštěným rumunským pohořím rozkládajícím se mezi hranicí s Ukrajinou a údolím řeky Vișeu. Turisticky hojně navštěvovaná je pouze lesní železnička Mocanita vyjíždějící do nitra hor z rekreačního centra Vișeu de Sus. Jinak si tu užijete opravdové karpatské divočiny.
K opuštěnosti a odlehlosti hor výrazně příspívá pohraniční pásmo, do kterého je zakázán volný vstup. Pro pohyb na hlavním hraničním hřebenu i v přílehlých údolích je tak potřeba zvláštního povolení, které získáte na služebnách pohraniční policie (Poliţia de Frontieră).
Maramurešské hory jsou často uváděny i pod jednoduchým názvem Maramureš (Maramureș) shodným s názvem celého zdejšího kraje, který historicky zasahoval i do prostor dnešní Ukrajiny. V českých cestopisech se tak hojně vyskytuje pojem přechod Maramureše, čímž se myslí turistický přechod Maramurešských hor. Hory jsou chráněné jako Přírodní park Maramurešské hory (Parcul Natural Munții Maramureșului), sídlo parku je ve Vișeu de Sus. Hluboké lesy obývají tradiční karpatské šelmy jako jsou medvědi, vlci a rysi.
Na jihozápadě Maramurešské hory klesají do Maramurešské kotliny, za kterou vystupuje pás pohoří vulkanického hřbetu: Munții Igniș, Gutinské hory, Munții Lăpușului a Munții Țibleș. Na jihu za řekou Vișeu pokračuje Rodna, se kterou se přímo stýkají v sedle Pasul Prislop (1416 m). Je tak možné spojit přechod obou horských celků dohromady, nezapomeňte však na potřebné povolení k pohybu v pohraničí. Sedlem Prislop prochází i horská silnice z Borši do Vatra Dornei. Ukrajinské části maramurešského masivu se zpravidla uvádí pod samostatnými názvy jako Rachovské hory (západnější, sahající až do doliny Bílé Tisy) a Čivčiny (východnější, klesající do údolí Černého Čeremoše). Na dohled je i nejvyšší ukrajinské pohoří Černohora.
Nejvýchodnější horskou skupinou maramurešských hor je Munții Țibău, některými vydělovanou i jako samostatné pohoří. Jejich nejvyšším vrcholem je Vârful Țapul Mare (1661 m). Podle něj se také někdy horskému hřbetu přezdívá Munții Țapului, Obcina Țapului či Culmea Țapului. Nachází se již v rumunské Bukovině. Za nimi pak za řekou Cârlibaba na Maramureš navazují Bukovinské Občiny. Malým kouskem na jihovýchodě se tu Maramureš dotýká i Suhardu.
Nejvyšším vrcholem Maramureše je Farcău (Farcăul, Farcau, 1962 m) lokalizovaný mimo hlavní pohraniční hřeben nad vesničkou Poienile de sub Munte (Poljana), z níž vede na vrchol výstupová trasa. Na lehko (bez těžkého batohu) zdatní turisti výstup i sestup stihnou během jednoho dne. Dalším výrazným vrcholem mimo hraniční pásmo je Toroiaga (1930 m) dominující prostoru mezi vesnicí Borșa [Borša] a údolím řeky Vaser s úzkorozchodnou železnicí. Přístup na tento vrchol je obtížnější. Nástup do hor je vhodné si usnadnit dopravou dělnickým vláčkem po úzkokolejce. Přenocování v horách se v tomto případě nevyhnete.
Doprava do Maramurešských hor
Oblast je dobře dostupná ze strany od města Sighet, kde se dá využít i hraniční přechod na Ukrajinu do Solotviny. Ze Sighetu vychází krásná železniční trať podél řeky Tisy a hranic s Ukrajinou do Valea Vișeului. Stanice Valea Vișeului (ukrajinsky Вишiвска Дοлина [Vyšivska dolyna]) je zároveň pohraniční přechodovou stanicí na Ukrajinu do Rachova. V minulosti tudy projížděl i rychlík z Prahy do Jasině, v posledních letech zde však přeshraniční doprava již bohužel neprobíhá. Z Valea Vișeului rumunské vlaky dále pokračují údolím řeky Vișeu do obce Vișeu de Jos, odkud můžete využít četných maršrůtek směřujících přes Vișeu de Sus do Borși. Do Vișeu de Jos se můžete dostat vlakem i od jihu. Ze Sighetu do Vișeu de Sus a Borși jezdí též autobusy.
Autobusové spojení dále na sedlo Prislop a směrem na Suceavu je však již problematické. V roce 2012 tudy jezdil jeden minibus denně (trasa Satu Mare - Iași).
Další zdroje o Maramureši
- MuntiiMaramuresului.ro - oficiální stránky parku Maramurešské hory
- MuntiiMaramuresului.ro - mapy (harţi) - mapy Maramurešských hor
- Treking.cz - Výstup na Farcău
- LevneUbytovani.net - Maramurešské hory - ubytování
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Maramureše
Maramureš (hory) na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.