Breb
Breb je malebná maramurešská vesnička ukrytá pod severovýchodními svahy Gutinských hor, na okraji Maramurešské kotliny. Nad Brebem mohutně činí pyšná hora Creasta Cocoșului. V Brebu poznáte ten "pravý Maramureš", velkou část zástavby tvoří původní dřevěnice a žije tu mnoho lidí stále ovládajících dávná řemesla. Jediná dobře sjízdná cesta do Brebu je prudce klesající slepá odbočka ze silnice Ocna Şugatag - Budeşti. Tato cesta je asfaltová, ulice Brebu jsou už prašné, kamenité a občas stylově pokryté koláči kravského trusu. Odřízlost Brebu, který se vyhnul hlavním komunikacím, jistě napomohla udržení atmosféry dávné maramurešské vesnice.
Brebský dřevěný kostel svatých archandělů Michaela a Gabriela (biserica de lemn Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil) je významnou památkou maramurešské dřevěné architektury. Stojí na poklidném místě na okraji vesničky. Postaven byl již v roce 1622, některé části kostela pochází dokonce z roku 1531. Dominantou Brebu se v roce 1981 stal nový zděný pravoslavný kostel Nejsvětější Trojice (biserica ortodoxă Sfânta Treime) postavený v maramurešském stylu s dlouhými štíhlými věžemi.
Breb se stal populární i mimo Rumunsko, především mezi Angličany. Dřevěnice si zde koupil princ Charles a vesnička okouzlila i anglického fotografa National Geographic a jeho ženu, kteří zde zrekonstruovali areál původních dřevěnic. Dnes si tu můžete objednat stylové ubytování a zároveň si dobře procvičit angličtinu.
Další info o Brebu a okolí
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Brebu
Breb na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.