Leiser Berge
Leiser Berge [Lajzr Berge] jsou výraznou krajinnou dominantou v nejvyšších partiích vinařského regionu Weinviertel (Vinná čtvrť). Jsou nejvyšším pohořím vápencového pásma Dolnorakouských ostrovních hor a celých rakouských Karpat. V nepříliš zalesněném pohoří na mnoha místech vyhrávají půvabné louky se vzácnou květenou a krásnými rozhledy. Území je chráněné jako přírodní park Naturpark Leiser Berge.
Nejvyšší horou Leiser Berge je Buschberg (491 m) s radarem pro civilní letecký provoz, pravou horskou chatou a krásným výhledem. Pokračováním Dolnorakouských ostrovních hor na jihu je Rohrwald, severním směrem pak Staatzský útes a Falkensteinské vrchy. Okolní krajina patří do Weinviertelské pahorkatiny. Místa spojuje i poutní Svatojakubská stezka.
Další zajímavá místa Leiser Berge
- Oberleiser Berg – luxusní vyhlídkový vrchol s rozhlednou
- Oberleis – nejvýše položená osada, s poutním kostelem
- Klement – starobylá obec se zámkem
- Ernstbrunn – historické městečko, hlavní centrum oblasti, zámek, u nádraží památník s parní lokomotivou
- Obora Wildpark Ernstbrunn – zoo s domácími zvířaty, lesní zvěří a centrem pro výzkum vlků
- Au – vesnička s veselým názvem, která může zdánlivě potěšit sadisty i hledače drahých kovů :)
- Weinviertelská drezína (Weinvierteldraisine) – zážitek z jízdy vlastní silou po bývalé železniční trati
- Asparn an der Zaya – zámek, archeologické muzeum, kamenný kostel, rodiště Josefa Hardmutha (vynálezce grafitové tužky a stavitel mnoha staveb z Lednicko-valtického areálu)
Název pohoří
Pohoří Leiser Berge se občas v němčině uvádí i jako Leiserberge, Leisergebirge nebo Leiser Gebirge. Výrazy se liší uváděním slov Berge (= vrchy, kopce, hory) nebo Gebirge (= pohoří). Na první poslech se zdá, že původ názvu pochází od slova leise (= jemně, tiše, nepatrně). Podle bádání historiků však má však označení pohoří kořen ve slovanském slově lysý. Od něj byl odvozen název vysoko položených vsí Oberleis a Niederleis (dohromady jako Leis = Lysá) a pak i název celých hor (přídavné jméno Leiser). Pokud bychom tedy chtěli název pohoří počeštit, pak by šlo spíše o Lysé hory, ne Tiché hory. I když i přídavek tichý je pro tyto hory poměrně přiznačný, narozdíl od naší přelidněné Pálavy si zdejší kopce a vesničky žijí poklidným životem.
Další informace
- Přírodní park Leiser Berge (oficiální stránky)
- Weinviertelská drezína (oficiální stránky)
- Obora Wildpark Ernstbrunn (oficiální stránky)
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Leiser Berge
Leiser Berge na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.