Tylicz
(Tylič)
Tylicz [tylič] je horská obec na východním okraji Sadeckých Beskyd, 6 km jihovýchodně od lázní Krynica. Tylicz se v poslední době rozrostl ve velké rekreační letovisko s množstvím sjezdovek, vleků i letních aktivit. Leží jen na skok od hraničního přechodu se Slovenskem v asi 6 km vzdáleném Tyličském sedle (slovensky Kurovské sedlo podle nejbližší slovenské obce Kurov). Proto je oblíbeným cílem také obyvatel východního Slovenska. V obci stojí dva dřevěné kostely.
Mofeta a tajné pěstování řas pro kosmonauty
Velkou přírodní zajímavostí Tylicze je mofeta – pramen studené vody s výronem CO2, vzniklý v důsledku vulkanické činnosti. Mofeta je umístěna v jihozápadní části obce, na soukromém pozemku rekreačního střediska Domki v lesie, přístup je tedy možný jen po dohodě s provozovatelem.
V 60. letech 20. století zde fungovalo utajované výzkumné centrum pro zkoumání sladkovodních řas, kterým svědčí vysoké koncentrace oxidu uhličitého. Tehdejší režim doufal v nalezení vhodné koncentrované potraviny pro kosmonauty SSSR, což se však nepodařilo. Pozůstatkem tehdejšího pěstování řas jsou betonové kruhy, které zde zůstaly. Pro návštěvníky bylo místo otevřeno až v roce 2011.
Další mofeta se nachází u blízké obce Jastrzębik směrem na město Muszyna. S úniky oxidu uhličitého ze zemských hloubek jsou také spojeny smrtní jámy v nedalekých slovenských lázních Vyšné Ružbachy. Podobně vznikají i známé bahenní sopky v Rumunsku nebo v české rezervaci Soos.
Ubytování v Tyliczi
Velké možnosti ubytování se nachází přímo v Tyliczi, ale můžete využít i příjemného noclehu v království ticha u koňů v Koňské dolině v sousední vsi Izby (autem do ní však musíte oklikou).
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Tyliče
Tylicz na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.