Polské Tatry
Polské Tatry (polsky Tatry Polskie) nejsou mezi českými a slovenskými turisty tolik profláklé jako část Tater nacházející se na území bývalého Československa. Přesto si nemohou stěžovat na nedostatek zájmu - mezi Poláky jsou TOP destinací pro horskou turistiku. Pokud tedy hledáte klid a zároveň si chcete vychutnat krásy polských velehor, doporučuji jejich návštěvu mimo sezónu. Čistě geograficky polské Tatry nejsou samostatnou jednotkou, ale jedná se o Vysoké a Západní Tatry na polském území. Neboť z turistického hlediska tvoří samostatný region, věnuji jim vlastní stránku.
Dotazy k polským Tatrám
Máte dotaz ohledně cesty do polských Tater? Rádi vám pomůžeme.
Optejte se zde v komentářích nebo v naší skupině Turistika v polských Tatrách.
Na území Tater samozřejmě leží nejvyšší polská hora - Rysy (2.499 m). Nachází se na hranici se Slovenskem a přístup je na ni možný z obou států. Polská cesta, tedy severní stěnou Rysů od Mořského oka, je o něco náročnější a více zajištěná řetězy. Naopak samotný výlet k plesu Mořské oko je nenáročný (a patří k velmi oblíbeným). Poláci mají trochu smůly co se týče geografických čísel - nejen, že se na jejich území nachází jen menší část Tater a nemají jejich úplně nejvyšší horu (Gerlach), ale chybí jim i nejvyšší bod z "jejich" Rysů. Rysy jsou totiž dvojvrchol a ten vyšší (2.503 m) leží celý na slovenském území, hranice se dotýká jen nižší (2.499 m), který je zároveň nejvyšším bodem Polska.
Polské Tatry jsou chráněné jako národní park - Tatrzański Park Narodowy (TPN). Za vstup do parku se jako obvykle v Polsku platí. Narozdíl od slovenských Tater zde nefungují sezónní uzávěry chodníků, a tak jediným omezením pro turistiku je počasí a aktuální stav turistických cest. Centrem polských Tater je město Zakopané, mnoho možností ubytování i dobrému pojezení nabízí i sousední středisková obec Kościelisko.
Další cíle v polských Tatrách
Některé cíle polských Tater popisuji na samostatných stránkách:
- Giewont - polská národní hora
- Mořské oko
- Rusinowa polana a Wiktorówki
Oblíbeným vrcholkem je také pohraniční Kasprův vrch (Kasprowy Wierch, 1.987 m), a to především proto, že je jako jediný štít dostupný lanovkou. Lanovka je natolik populární, že na volnou kabinku můžete v sezóně čekat mnoho hodin. Proto se tu v minulosti (a možná i dosud) vyskytovali kšeftaři, kteří za úplatu dokázali nabídnout místo v lanovce ihned.
To, čím jsou mezi skalními turisty polské Tatry vyhlášené široko daleko, je extrémně náročná turistická stezka Orlí prť (též jako Orlí stezka, polsky Orla Perć). Známá slovenská hřebenovka v Roháčích je oproti Orlí prti jen slabým odvárkem, a proto si na ni troufnou jen odvážnější a zdatnější (nebo ti, co své síly přecení).
Polské Tatry s kočárkem
Polské Tatry nabízí i několik cest schůdných s dětským kočárkem (polsky wózek dziecięcy), tedy pro tzv. kočárkování, slovensky kočíkovanie. Zcela bezproblémová je asfaltová cesta k Mořskému oku, s kočárkem vhodným do terénu si užijete příjemnou procházku i dolinou Kościeliskou a Chocholovskou.
Horské chaty v polských Tatrách
V polských Tatrách je umístěno několik horských chat. Vzhledem k jejich oblibě je nutné si nocleh na prázdninové měsíce a prodloužené víkendy rezervovat dlouho dopředu. Po vyčerpání volných lůžek často turisté spí ve vlastních spacácích na zemi v jídelně, případně dalších prostorech. Není to ale umožněno na všech chatách. Můžete se podívat na český přehled horských chat v polských Tatrách. Na zdejších fotografiích vidíte horskou chatu na Hali Ornak nacházející se na konci krásné krasové doliny Kościeliské.
Podhalí (Podhale)
Předhůří polských Tater tvoří národopisný region Podhalí (polsky Podhale, slovensky Podhalie). Název by se dal přeložit jako kraj "pod horskými pastvinami". Termín pochází od slova hala, které v Tatrách označovalo horskou oblast vhodnou k pastvě a patřící jednomu majiteli či skupině majitelů. Často po nich získala i jméno (např. Hala Gąsienicowa). Hala zahrnovala nejen horské louky, ale i oblasti pokryté kosodřevinou či lesem, často i v prudkých svazích.
V podhůří polských Tater se nachází několik horských hřbítků s loukami, které poskytují krásné rozhledy na tatranské velikány. Scenérie v mnohém připomínají Alpy. Nezřídka zde potkáte baču v doprovodu salašnických psů a pasoucích se ovcí. Pohoří v podhůří polských Tater jsou (od západu): Skorušinské vrchy (dotýkající se Polska vrchem Magura Witowska), Gubalovské předhůří, Gličarovské předhůří a Spišská Magura.
Turistická mapa polských Tater
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa polských Tater
Polské Tatry na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.