Štětín (polsky Szczecin [Ščecin], německy Stettin [Štetin], slovensky Štetín) je polské město na řece Odře, v místech, kde začíná její delta před splynutím s Baltským mořem. Leží jen asi 10 km od hranic s Německem a necelých 60 km od samotného břehu Baltu s městem Svinoústí (Świnoujście). Je dávnou metropolí historické oblasti Pomořansko (též Pomořany, polsky Pomorze), která se rozkládala u pobřeží Baltského moře na území současného Německa a Polska. Štětín je dosud velmi důležitým přístavem, největším v Polsku.
Turisticky přitažlivou částí města je nábřežní promenáda a přilehlá historická oblast města na západním břehu Odry. Nad Odrou se tu prudce zvedá pěkná, asi 500 m dlouhá přírodní výhledová terasa zvaná Wały Chrobrego (česky doslovně Valy Chrobrého, do roku 1945 nesly pojmenování Hakenterrasse). Je zde několik příjemných výletních restaurací a jako dominanty zde ční vysoká škola Námořní akademie (Akademia Morska), Národní muzeum (Muzeum Narodowe) a budova úřadu vojvodství (Budynek Urzędu Wojewódzkiego, což je de facto krajský úřad). Kousek jižněji stojí bíle zářící renesanční Zámek pomořanských knížat (Zamek Książąt Pomorskich). Na Wałech Chrobrego se koná také ohňostrojný festival Pyromagic. Ve Štětíně se nachází nejstarší kino na světě, Pionier 1907, zapsané do Guinessovy knihy rekordů.
Československý Štětín
Zajímavostí je, že po první světové válce Československo získalo část Štětína od Německa do pronájmu, a to jako důsledek postavení na straně válečných vítězů. V roce 1957 se po dohodě s Polskem tohoto vzdalo výměnou za zisk území u československých hranic (např. osady Mýtiny, která je dnes součástí Harrachova). Ve Štětíně byly vyrobeny i některé z lodí československé námořní flotily. Se Štětínem toho tedy máme hodně společného.