Pogórze Przemyskie
(malé Bieszczady)
Pogórze Przemyskie je nejvíce zalesněné a nejméně osídlené pohoří ze všech částí Pogórza Karpackieho, pojmenované je podle historického města
Pogórze Przemyskie na severu a západě odděluje řeka San od pohoří Pogórze Dynowskie. Na jihu hory zcela plynule přechází v Góry Słonne, které jsou součástí Sanocko-Turčanských hor, hranice mezi nimi není zcela jasně určena (nejasnosti jsou např. kolem zařazení masivů Pasmo Wysokiego a Masyw Suchego Obycza). Za východní hranici se často uvádí, jako úmluvou stanovená, ukrajinské hranice.
Velkou část území chrání Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego (na úrovni našich CHKO). Většinu jeho území tvoří lesy, především bukové a jedlové. V lesech žijí medvědi, vlci, rysi, divoké kočky i jeleni. Velkým bohatstvím území jsou ptáci, žije tu početná populace orlů, puštíků i datlů. Mnoho let se na části území plánuje vyhlášení národního parku Turnicki Park Narodowy pro ochranu místních karpatských lesů. Jádrem parku má být přírodní rezervace Turnica (rezerwat przyrody Turnica), podle níž má i jméno.
Vhodným obdobím pro návštěvu pohoří je jaro, kdy zdejší lesy září mnoha odstíny zelené a z luk se stávají pestrobarevné koberce květů.
Divoká meandrující řeka San je rájem pro vodáky, rybáře i turisty, kteří u jejího břehu naleznou spoustu malebných zákoutí.
Nejvyšší hora pohoří Pogórze Przemyskie
V případě, že do pohoří zahrneme Masyw Suchego Obycza, je nejvyšší horou právě Suchy Obycz (618 m). Tato hora bývá jako nejvyšší uvedena v nejvíce zdrojích. Na vrchol vede značená cesta, je však nevýrazný a zalesněný, proto turisticky není příliš atraktivní. Krásné výhledy poskytují sousední Połoninki Arłamowskie. Pokud bychom brali jiné možnosti hranice se Sanocko-Turčanskými horami, nejvyšší horou může být Na Wysokim (586 m) nebo Kopystańka (541 m).
Arłamów
Poblíž Arlamovských poloninek se nachází vysoko položená osada Arłamów s luxusním hotelem (v dobách socialismu rekreačním střediskem pohlavárů) a lyžařským střediskem. Dříve zde stávala vesnice s dřevěným kostelem, stejně jako mnoho okolních vsí však byla po II. světové válce zničena.
Další zajímavosti pohoří Pogórze Przemyskie
Některá další místa Pogórza Przemyskieho popisuji v samostatných heslech:
- Přemyšl - historické město s krásnými kopci nad městem
- Zámek Krasiczyn - perla pozdní renesance
- Kalwaria Pacławska - poutní místo
- Posada Rybotycka - nejstarší dochovaná cerkva v Polsku
- Kopysno - vysídlená obec, z níž se zachoval starý kostelík
- Ulucz - částečně vylidněná obec s krásným dřevěným kostelem
Pamětníky dávných časů jsou dřevěné kostely, najdeme je v mnoha zdejších obcích.
Krásnou zapadlou vesničkou je i Piątkowa. Najít zde můžeme pěknou dřevěnou řeckokatolickou cerkvu z roku 1732, ukrytou mezi stromy. V roce 2017 procházela renovací.
Projíždíte-li pohořím na rychlo a chcete se pokochat hezkým výhledem, můžete zastavit přímo u hlavní silnice na hoře Mordownia (472 m) nad obcí Cisowa (GPS 49.713457, 22.581126, možnost parkování přímo zde).
Přírodní rezervace Skarpa Jaksmanicka
Již mimo Pogórze Przemyskie, v podhůří těsně u ukrajinské hranice leží přírodní rezervace Skarpa Jaksmanicka (tj. "jaksmanický sráz"). Pojmenovaná je podle blízké obce Jaksmanice. Rezervace chrání velmi vzácnou rostlinu řebčík kostkovaný (polsky szachownica kostkowata), která se ve volné přírodě podle ZielonePodkarpacie.pl v Polsku vyskytuje pouze zde. Součástí rezervace je také nádherné jezírko. Rezervace není veřejnosti přístupná, ale ze skály na jejím okraji si můžete užít parádní výhled.
Turistická mapa pohoří Pogórze Przemyskie
Zdroje
- Popis pohoří Pogórze Przemyskie na ZielonePodkarpacie.pl
- Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego - popis oblasti včetně fotek
- Stránky plánovaného NP Turnicki Park Narodowy
- Rozhovor o plánovaném NP, včetně mapy hranic parku
- Trasa z Kalwarie přes Połoninki Arłamowskie a Kalwaryjskie
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa pohoří Pogórze Przemyskie
Pogórze Przemyskie na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.