Pogórze Ciężkowickie
Pogórze Ciężkowickie je malebné pohoří s poměrně výraznými vrcholky a zajímavými skalními útvary, součást Pogórza Karpackieho. Na západě je vymezeno řekou Biała, za níž pokračuje Pogórze Rożnowskie, na východě řekou Wisłoka, za níž pokračuje Pogórze Strzyżowskie. Pojmenované je podle malého historického města Ciężkowice s krásným náměstím a v jeho středu umístěnou radnicí.
Přírodně nejzajímavější oblasti jsou zahrnuty do dvou CHKO:
- Park Krajobrazowy Pasma Brzanki - zahrnuje nejen samotné pásmo hory Brzanka, ale sahá až k hoře Livocz
- Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy - oblast okolí města Ciężkowice, větší část parku pokračuje do sousedního pohoří Pogórze Rożnowskie
Zkamenělé město (Skamieniałe Miasto)
Jižně od města Ciężkowice se nachází poutavá přírodní rezervace Zkamenělé město (rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto) se skalním městem. Některé skály mají příznačná pojmenování, např. Czarownica (Čarodějnice). S rezervací sousedí rokle Wąwóz Ciężkowicki (též uváděná jako Jar Wodospad), v níž se nachází Wodospad Czarownic (vodopád čarodějnic), který se v zimě přetváří na ledopád. Oběma místy prochází značená stezka. GPS parkoviště a východiska do rezervace 49.776413, 20.963962.
Hora Liwocz a okolí
Nejvyšší horou Pogórza Ciężkowickieho je Liwocz [Livoč] (562 m). Přezdívá se mu také Jaselský Giewont (Jasielski Giewont), neboť i s touto horou jsou spojeny legendy o spících rytířích v jeho útrobách (pro Čechy by možná bylo bližší pojmenování Jaselský Blaník). Na vrcholu Liwocze se nachází poutní kostel (sanktuarium) s vyhlídkovou plošinou (rozhlednou), která poskytuje impozantní výhled do doliny Wisłoky, na město Jasło a za dobré viditelnosti i na mnohem vzdálenější Tatry či Bieszczady. K vrcholu vede křížová cesta.
V centru vsi Brzyska pod horou Liwocz stojí zpustlý zámeček Pałac w Brzyskach ze 17. století.
Ve vsi Binarowa stojí dřevěný kostel postavený okolo roku 1500. Je zapsán na listinu UNESCO. Má nádherně malovaný interiér (polychromie). Parking vedle kostela 49.757107, 21.227696.
Poblíž se nachází historické město Biecz. Díky zachovalým částem středověkých městských hradeb a budov se mu vznešeně přezdívá i "perla Podkarpatí", "polský Carcassonne" či "malý Krakov".
Na hoře Pustki nad obcí Łużna stojí vojenský hřbitov č. 123 (cmentarz wojenny nr 123) z I. světové války. V horní části hřbitova ční dřevěná kaple postavená podle návrhu Dušana Jurkoviče. Původní kaple v roce 1985 vyhořela, v roce 2014 byla podle originální dokumentace obnovena.
Severní část pohoří
Nejvýraznější horou v severní části pohoří je Góra Świętego Marcina (384 m), lidově Marcinka, vysoko se vypínající nad městem Tarnov (Tarnów). Poblíž vrcholu stojí dřevěný kostelík z 15. století.
Další výrazný vrch jižním směrem je Słona Góra (403 m). Je dostupná i autem po úzké asfaltce a nabízí krásné výhledy. V roce 1977 zde Henryk Witkiewicz nalezl největší houbu světa. Šlo o kotrč kadeřavý (polsky szmaciak gałęzisty, jedlá houba parazitující na kořenech borovic, z dálky připomínající květák) s hmotností 15 kg a šířkou asi 1 m. Událost byla zapsána v Guinessově knize rekordů. Dnes ji připomíná i název zdejší restaurace Oberża pod Grzybem (Zajazd pod Grzybem).
Jihozápadně od města Tuchów se vypíná vysoký hřeben hory Brzanka (536 m). Poblíž vrcholu stojí typická polská turistická chata Bacówka Brzanka (dříve Bacówka PTTK na Brzance, nyní v soukromých rukou).
Turistická mapa pohoří Pogórze Ciężkowickie
- Turistická mapa Compass Pogórze Ciężkowickie, 1:50.000, 2015 - online mapa pohoří
Zdroje
- SkamienialeMiasto.pl - informace o rezervaci Skamieniałe Miasto
- Info o nálezu rekordního hřibu v masivu hory Słona Góra
- Jej wysokość Brzanka - průvodce po okolí hory Brzanka
- MojaMalopolska.pl - Biecz - popis památek tohoto historického města
- MojaMalopolska.pl - popis zkamenělého města
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa pohoří Pogórze Ciężkowickie
Pogórze Ciężkowickie na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.