Spišské Pieniny
Spišské Pieniny (polsky Pieniny Spiskie) jsou nejzápadnější ze tří částí Pienin. Mezi místními se udržuje i starý lidový název pohoří Hombarki (pravděpodobně pochází z němčiny ze slov Hom - kopa a Berg - hora). Rozkládají se mezi dolinou řeky Białky a Čorštýnským jezerem. Dále na východ pak navazují vlastní Pieniny (tedy ta jejich hlavní část, označované obecně bez přívlastku, někdy jako Centrální Pieniny; ještě dál východním směrem se pak nachází Malé Pieniny). Na jihu Spišské Pieniny plynuje přechází ve Spišskou Maguru, na západě sousedí s Gličarovským předhůřím a na severu s Gorcemi.
Nejvyšší horou Spišských Pienin je Żar [Žar] (879 m), mající také slovenský název Branisko. Krajinářsky zajímavá je skupina částečně zalesněných vápencových skalek nazývaných Dursztyńskie Skałki (Durštýnské skalky). Nejznámější historickou památkou je hrad Niedzica. Ve vsi Trybsz (slovensky Trybš) stojí drobný dřevěný kostelík sv. Alžběty (kościół drewniany św. Elżbiety) z roku 1567, GPS: 49.408237, 20.138312.
Řeky Bílá voda (Białka) a Dunajec tvoří hranici historického Spiše, a tím v minulosti dělaly hraniční linii mezi slovenským (uherským) a polským územím. Proto polské obce v těchto končinách mají i své slovenské názvy a v některých kostelech se dosud provádí i mše ve slovenštině (např. v Jurgówě, již ve Spišské Maguře).
Průlom Białky (Przełom Białki)
Řeka Białka (slovensky Biela voda, česky se dá přeložit jako Bílá voda) nabízí hezká přírodní zákoutí nejen v Tatrách (Bielovodská dolina), ale i níže po jejím toku. Mezi obcemi Białka Tatrzańska a Nowa Biała (slovensky Nová Belá) se zařezává mezi vápencové skalky Obłazowa (slovensky Oblazová skala) a Kramnica (slovensky Kramlica) a vytváří rezervaci Průlom Białky (slovensky Prielom Bielej vody, polsky Przełom Białki). Průlom Białky je hojně navštěvovaný a v parném létě koupání v Białce přináší příjemné osvěžení.
Turistická mapa Spišských Pienin
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Spišských Pienin
Spišské Pieniny na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
- "Oblazowa cave" = jaskyňa Oblazowá.
V rokoch 1985-95 sa pri podrobnom archeologickom výskume v maličkej "diere" na úpätí skaly našli v 22 vrstvách skutočne historické skvosty:
- najstaršie stopy prítomnosti človeka neandertálskeho typu (50 000 BC) v tejto časti Európy
- najstarší nález bumerangu na svete z mamutieho kla (!)
- stopy prítomnosti človeka kromaňónskeho (38 000 BC)
ODPORUČAM - (viac na Wiki alebo inde na webe)
PS
Ako vidno z fotiek, je tam najmä v lete dosť živo. A tak asi nebude poľskej Stražy graničnej chýbať tých pár valúnov tatranskej žuly, čo som si odtiaľ zobral domov. Predstava, že sa s nimi hrali už kedysi veľmi DÁVNO malé neandrtalčata ma občas fascinuje...
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.