Jurgów
(Jurgov)
Jurgów je polská vesnička u hranic se Slovenskem, na pomezí Spišské Magury a Gličarovského předhůří, na dohled od Belianských Tater. Při pohledu od okraje vsi působí impozantně především tatranské štíty Havran a Muráň. Jurgów může být i vhodnou základou pro výlety do severní části Tater, autem jste v sousední Tatranské Javorině za 10 minut, ve Ždiaru za 13 minut, veřejná doprava bohužel přes hranici nefunguje.
V Jurgówě se nachází několik zajímavých památek dřevěné architektury. Uprostřed dědiny mezi mohutnými stromy stojí dřevěný kostel sv. Sebastiana a Panny Marie Růžencové (kościół drewniany św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej), má úctyhodný věk, neboť byl postaven pravděpodobně již okolo roku 1675. Zajímavostí je, že dosud se zde pravidelně slouží i mše ve slovenském jazyce. Z roku 1861 se tu zachoval původní dřevěný spiššský statek Sołtysů (Zagroda Sołtysów), dnes s muzeální expozicí.
Pastýřské salaše (szałasy pasterskie) na polaně Podokólne
U silnice mezi vesničkou Jurgów a hranicí se Slovenskem, na polaně Podokólne (někdy jako Pod Okólne), se nachází unikátní soubor pastýřských salaší. Po roce 1879 sem bylo přeneseno asi 100 salaší patřících obyvatelům Jurgówa z různých polan ve Vysokých Tatrách, poté co si kníže Hohenlohe na jejich původních místech vytvořil lovecký revír. Některé salaše byly využívány až do devadesátých let 20. století.
Další zdroje o Jurgówě
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Jurgova
Jurgów na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.