Sanocko-Turčanské hory
(Góry Sanocko-Turczańskie)
Sanocko-Turčanské hory (polsky Góry Sanocko-Turczańskie, slovensky Sanocko-Turčianske hory) jsou nižší pohoří nacházející se severně od Bieszczad po obou stranách polsko-ukrajinské hranice. Rozkládají se mezi polským městem Sanok na západě a ukrajinským městečkem Turka na východě, po nich také dostaly název. Na Ukrajině se však tento název neužívá a Ukrajinci jejich část Sanocko-Turčanských hor nazývají jako Hornodněsterské Beskydy (proto i zde ukrajinskou část hor najdete v samostatném článku).
Sanocko-Turčanské hory se skládají z několika horských pásem. V Polsku jsou nejvýznamnější Góry Słonne (ukrajinsky Гури Слонні), Żuków (nejdelší masiv Sanocko-Turčanských hor) a Otryt (vrchol Trohaniec, 939 m, je nejvyšším v polské části hor, někdy však již bývá řazen k Bieszczadům). Na Ukrajině vynikají masivy hor Magura Limňanska (ukrajinsky Маґура-Лімнянська, polsky Magura Łomniańska, 1024 m, nejvyšší vrchol celého pohoří) a Rozluč (937 m) s prameništěm evropsky významné řeky Dněstr. Na severu Sanocko-Turčanské hory plynule přechází v Pogórze Przemyskie (česky Přemyšlské podhůří, nejvyšší hora Kopystańka, 541 m). Na východě hory sousedí s ukrajinskými Skolivskými Beskydami a na jihovýchodě se Stryjsko-Sanskou vrchovinou.
Ochrana přírody Sanocko-Turčanských hor
Příroda Sanocko-Turčanských hor je chráněna formou několika parků, podobným českým CHKO (chráněným krajinným oblastem). V severní části se nachází Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego (zahrnuje Pogórze Przemyskie i severní část Sanocko-Turčanských hor), ve střední části je situován Park Krajobrazowy Gór Słonnych a do jižní části v pásmu hory Otryt zasahuje Park Krajobrazowy Doliny Sanu. Velkoplošně chráněná území jsou i na ukrajinské straně hor.
Pamětihodnosti Sanocko-Turčanských hor
Ve městě Sanok se nachází největší polský skansen - Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego. Nedaleko, nad vsí Manasterzec stojí zřícenina středověkého hradu Sobień s hezkým výhledem do údolí řeky San. Přímo ve vesničce Manasterzec (dříve Monasterzec) je i hezký dřevěný kostelík. Ostatně dřevěných kostelů je v této oblasti požehnaně, a to jak na polské, tak i na ukrajinské straně. Na severu, nad řekou Wiar leží poutní místo Kalwaria Pacławska s klášterem. Nedaleko, přímo u řeky Wiar za osadou Posada Rybotycka, stojí nejstarší opevněný kostel v Polsku - kamenný kostel sv. Onufria (cerkiew św. Onufrego), nejstarší část kostela pochází z přelomu 14. a 15. století.
Dřevěné kostely
- Viz samostatná stránka Dřevěné kostely Bieszczad a Sanocko-Turčanských hor
Rekreace a ubytování v Sanocko-Turčanských horách
Sanocko-Turčanské hory nejsou zdaleka tolik navštěvované jako sousední polské Bieszczady či na Ukrajině Skolivské Beskydy. Nejvíce turistické infrastruktury je asi v okolí města Ustrzyki Dolne, kde je vybudováno několik lyžařských areálů. Zajímavou je horská chata s restaurací Kamionka na vrcholku stejnojmenné hory v masivu Góry Słonne, místo nabízí nádherný výhled na jih směrem na Bieszczady a je významnou polskou lokalitou bezmotorového létání. V masivu hory Suchy Obycz, na vrcholku Arłamów (590 m), v místech, kde dříve stával objekt polské vlády, se rozkládá obrovský rekreační komplex hotelu Arłamów. V pásmu Žukova v předhůří Bieszczad doporučuji k ubytování usedlost Bukový dvůr, krásně vsazenou do zdejší přírody.
Názvosloví hor a geomorfologické členění
U přeshraničních a méně známých pohoří bývá často problém s názvoslovím a termíny v různých jazycích. A stejně tak je tomu i u Sanocko-Turčanských hor. Na Ukrajině bohužel jednotný termín pro celé pohoří neexistuje. V ukrajinských zdrojích se zpravidla mluví jen o ukrajinské části hor, která se nazývá Hornodněsterské Beskydy. Pro polskou část Ukrajinci jednotící výraz nemají.
Další informace o pohoří Góry Sanocko-Turczańskie
- www.kalwariapaclawska.pl - poutní místo Kalwaria Pacławska
- skansen.sanok.pl - skansen v Sanoku
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Sanocko-Turčanských hor
Sanocko-Turčanské hory na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.