Bieszczady
(Běščady, Bieščady)
Bieszczady (ukrajinsky Бещади nebo Бєщади, rusky Бещады) jsou horstvem na pomezí Polska, Ukrajiny a Slovenska. Zpravidla se mezi lidmi pod pojmem Bieszczady chápe jen polská část hor v úplném jihovýchodním cípu Polska a tohoto se držím i v tomto článku. Bieszczady jsou magickým pohořím plným polonin, opuštěných míst a malinkých vesniček. Táhnou se v délce asi 70 km od Lupkovského průsmyku na západě po Užocký průsmyk na východě. Na své severní straně Bieszczady sousedí se Sanocko-Turčanskými horami, na západě s Nízkými Beskydami, na jihu se slovenskými Bukovskými vrchy a na ukrajinské straně na Bieszczady navazuje Užanský masiv, pásmo Pikuje a Stryjsko-Sanská vrchovina. Nejvyšším vrcholem Bieszczad je Tarnica (1.348 m). Bieszczady se někdy v češtině uvádí i v počeštěných variantách Běščady nebo Bieščady.
Bieszczady oficiálně
Oficiálně podle polského geomorfologického členění jsou Bieszczady výrazně větším celkem a zasahují daleko na východ na Ukrajinu i na jih na Slovensko, ale ani mezi běžnými polskými turisty se toto širší pojetí Bieszczad příliš nepoužívá. Pro slovenskou část těchto "velkých Bieszczad" se zcela běžně užívá pojem Bukovské vrchy. Na ukrajinské straně hor se používá spíše pojem Východní Beskydy, které se podrobněji dělí na další celky (Stryjsko-Sanská vrchovina, pásmo Pikuje atd.). Zcela správně se ty "velké Bieszczady" ještě dělí na Západní Bieszczady a Východní Bieszczady, a teprve součástí těch Západních Bieszad jsou "ty právé Bieszczady", jak je chápe většina turistů, tedy ta jejich polská část. Bieszczady se někdy do češtiny překládají i jako Beskydy, což komplikovanost názvů ještě zvyšuje. Slova Beskydy a Bieszczady mají totiž podobný původ a slovo Bieszczady Poláci začali používat až ve 20. století.
Bieszczadské dřevěné kostely
- Viz samostatná stránka Dřevěné kostely Bieszczad a Sanocko-Turčanských hor
Bieszczadské poloniny
Bieszczady jsou oblíbené pro svoje poloniny, odlehlost a divokost. Největší poloniny v Bieszczadech jsou Bukovská polonina (Połonina Bukowska) a Bukowe Berdo (též uváděná jako Połonina Dźwiniacka) v pásmu hory Tarnice, Caryňská polonina (Połonina Caryńska) a Wetlinská polonina (Połonina Wetlińska).
Turistický ruch a ubytování v Bieszczadech
Přestože jsou Bieszczady pro Poláky téměř "na konci světa", tak centrální část hor patří k velmi navštěvovaným oblastem v Polsku. Platí to však především pro okolí Wetliny a pro období letních prázdnin, kdy zde bývá přelidněno a na poslední chvíli najít volné ubytovací kapacity bývá obtížné. Mimo léto, anebo v odlehlejších částech hor i v létě, však v Biezczadech najdete klid a očekávanou opuštěnost. Pro zvláště dobrodružné povahy lze doporučit vydat se do Bieszczad v zimě a podniknout přechod nějaké poloniny na sněžnicích či na skialpech.
Ač centrální polohu pro výstupy na poloniny má ves Ustrzyki Górne, tak je v ní možností k ubytování poměrně málo. Hlavním turistickým střediskem je Wetlina, kde si můžete vybrat i z velkého počtu poměrně luxusních penzionů. Potřebám turistů se ale místní přizpůsobili v každé vesničce, a tak najít místo k ubytování si můžete téměř kdekoliv.
Na Bieszczadských poloninách najdete i horské chaty. Tou "nejdrsnější" z hlediska klimatických podmínek jejího umístění je Chatka Puchatka na Wetlinské polonině, stojící nad horní hranicí lesa.
- Levné ubytování v Bieszczadech - český přehled ubytování na LevneUbytovani.net
Ochrana přírody Bieszczad
Velká část Bieszczad je chráněna jako Bieszczadský národní park (polsky Bieszczadski Park Narodowy, česky se v některých zdrojích uvádí i překlad Beskydyský národní park). Centrum parku sídlí v Ustrzykách Górnych, která je i hlavním východiskem do těch nejatraktivnějších partií Bieszczad. Na národní park těsně navazuje Park Krajobrazowy Doliny Sanu a Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy, které mají statut podobný jako naše CHKO a tvoří de facto národnímu parku ochranné pásmo.
Poválečné Bieszczady
Na rázu dnešní bieszczadské krajiny měla velký vliv 2. světová válka a následné poválečné události. Velká část obyvatel, především ukrajinského původu, byla vystěhována do SSSR, zůstaly zde desítky opuštěných vesnic a vzniklo i vojenské pásmo. Až po dalších desítkách let, kdy se zdejší režim uvolňoval, se do krajiny začal postupně navracet lidský život. Přesto zpřetrhané vazby jsou zde stále patrné a krajina v lecčems přimoníná českou Šumavu.
Tarnica (1.346 m) a Halicz (1.333 m)
Skupina hor Tarnica a Halicz (Halič) patří k nejatraktivnějším oblastem Bieszczad. Jsou nejvyšším bieszczadským pásmem a zdejší poloninské hřebeny poskytují úžasné výhledy do širokého okolí, i na nedaleké ukrajinské a slovenské Karpaty. Hlavními východisky do této části Bieszczad jsou Ustryki Górne a Wołosate.
Údolí horního Sanu - nejodlehlejší část Polska
Údolí horního Sanu (Dolina Górnego Sanu) leží v úplném jihovýchodním cípu Polska, ze tří stran je obklopené neprostupnou ukrajinskou hranicí a ze čtvrté strany je ohraničené masivem vysoké hory Halicz. Volnému pohybu turistů zamezuje ještě přísná ochrana přírody. Přístup do těchto míst je možný jen přímo proti proudu řeky San, po jediné vyznačené turistické stezce. Zdejší oblast je zcela neobydlená a příroda má volnou působnost, čehož se svojí bujnou vegetací mohutně využívá. Pochod od posledního parkoviště, kam je možný příjezd autem, až k prameni Sanu a zpět je poměrně náročnou turistickou túrou, i když bez velkého převýšení.
Před 2. světovou válkou zdejší život vypadal zcela jinak. v obci Sianki žilo 1.500 obyvatel, v obci Beniowa přes 600, v obci Bukowiec asi 500. Do vesniček se jezdilo vlakem na trase Lvov-Užhorod, ostatně tato vlaková trať funguje stále, ale zdejší zastávky na ukrajinské straně hranice mají nyní mnohem menší význam. Nejvýznamnější obcí byly Sianki, kde byly 2 cerkve, 1 kostel, obchody, několik restaurací, 6 penzionů, amatérské divadlo, knihovna a dokonce i skokanský můstek. Největšími vlastníky zdejších majetků byl rod Stroiňských, jež do dneška připomínají skromné památky podél turistické stezky. (Pozn.: Tyto informace jsem čerpal ze stránek krajoznawcy.info.pl.)
Bieszczadská lesní železnice
Velkou místní atrakcí je Běščadská lesní úzkokolejka (polsky Bieszczadzka Kolejka Leśna). Hlavní nádraží má ve stanici Majdan. Jedna ze zastávek se nachází přímo na hranici se Slovenskem v romantické osadě Balnica ukryté hluboko v lese, kam nevede žádná přístupová asfaltová cesta, ale můžete zde najít i skromné ubytování.
- kolejka.bieszczady.pl - oficiální stránky Bieszczadské lesní železnice
Další zdroje o Bieszczadech
- www.bieszczady.net.pl - polský web o Bieszczadech
- www.twojebieszczady.net - polský web o Bieszczadech
- www.twojebieszczady.net - polský web o Bieszczadech
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Bieszczad
Bieszczady na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.