Beskid Wyspowy
(Ostrovní Beskydy)
Beskid Wyspowy (česky též Ostrovní Beskydy, slovensky Ostrovné Beskydy, názvy v jiných jazycích než v polštině však nejsou zaužívané) je beskydským pohořím s mnoha soliterními horami a kratšími hřebeny vysoko čnějícími nad okolní terén. Odtud pochází i název hor. Zvláště během podzimních inverzí nad mlhu vystupuje velké množství izolovaných vrcholů, které působí jako ostrovy v moři (polské slovo wyspa znamená česky ostrov). Nejvyšším vrcholem pohoří Beskid Wyspowy je Mogielica (1.171 m). Výraznou horou je mj. také Velký Luboň (Luboń Wielki, 1.022 m) s krásnou horskou chatou na jeho vrcholu.
Beskid Wyspowy na sever plynule přechází do nižších kopečků
Jednou z typických soliterních hor je Ćwilin [Čvilin] (1.072 m), druhý nejvyšší vrchol pohoří. Na špičce Ćwilina je nádherná vrcholová louka Polana Michurowa s borůvčím a parádním rozhledem především jižním směrem. Je pozůstatkem dávného pasení ovcí. Za krásného počasí byste tu vydrželi ležet a kochat se hodiny:) Nejkratší výstup na horu vede ze silničního sedla Przełęcz Gruszowiec (660 m) a trvá jen hodinku a čtvrt, počítejte však s prudkým sklonem trasy.
Severozápadní okraj pohoří tvoří Pasmo Lubomira i Łysiny s nejvyššími horami Lubomir (904 m) a Łysina (891 m). Na vrcholu Lubomir se nachází hvězdárna (obserwatorium astronomiczne), asi 1 km pod ní stojí krásně umístěný penzion Gościniec pod Lubomirem s restaurací a výhledem (v čase naší návštěvy mimo sezónu byl zavřený). Na severozápadním okraji tohoto hřbetu leží historické město Myślenice. Někteří tuto oblast řadí již do Beskidu Makowského.
Beskid Wyspowy je bohatý na dřevěné kostely.
Na vrcholku Jastrząbka (357 m) se můžete pokochat krásným výhledem do kraje i si připomenout neveselé časy 1. světové války. Nachází se tu vojenský hřbitov (cmentarz wojenny), který stráží dřevěná kaplička (kaplica drewniana). Areál vznikl v roce 1915 podle projektu G. Ludwiga.
V blízké vesničce Kamionka stojí krásně umístěný v mírném svahu dřevěný kostel sv. Kateřiny (kościół drewniany św. Katarzyny) z 18. století.
V jihovýchodní části Beskidu Wyspowého, poblíž města Stary Sącz, je výrazně rozvinuto sadovnictví, pěstují se zde především jabloně a švestky. U obce Łącko se každoročně koná Festival kvetoucí jabloně (Święto Kwitnącej Jabłoni).
V obci Czarny Potok stojí dřevěný kostel z počátku 18. století, jemuž dělá společnost ještě výrazně starší velká památná lípa širokolistá. Asi 600 m východně od kostela můžeme navštívit kapličku a zázračný pramen (cudowne źródełko). Pokud si pokropíte čelo zdejší vodou, údajně si upevníte své psychické zdraví.
Ubytování v pohoří Beskid Wyspowy
Turisté hledající stylovou střechu nad hlavou a posezení s lidmi podobných zájmů mohou využít dvou turistických horských chat. Na vrcholu Velkého Luboně se nachází Schronisko na Luboniu Wielkim s velmi netradiční architekturou poskytující ubytování i v pokoji s kruhovým rozhledem díky oknům do všech světových stran. Druhá turistická chata, Schronisko Na Kudłaczach, se nachází v horské osadě Kudłacze.
Další zdroje o Beskidu Wyspovém
- Turistická mapa Beskid Wyspowy online - mapa vydavatelství Compass 1:50.000
- OdkryjBeskidWyspowy.pl - portál o Beskidu Wyspovém
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa pohoří Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.