Kniha Šikmý kostel (2020)
(Karin Lednická, románová kronika ztraceného města 1894-1921)
- Titul knihy: Šikmý kostel
- Podtitul: románová kronika ztraceného města, léta 1894-1921
- Autorka: Karin Lednická
- Ilustrace obálky: Kateřina Coufalová
- Mapy na předsádkách: Tereza Rossi
- Vydalo: nakladatelství Bílá vrána v Ostravě v roce 2020
- Zakoupení knihy: přímo u autorky s podpisem (299 Kč + doprava 49 Kč)
- Velikost: 400 stran, rozměr 220 × 140 mm, pevná vazba
- ISBN: 978-80-88362-00-5
Už jste o něm určitě slyšeli. Ať už patříte k milovníkům české literatury, kteří si nenechají ujít nový titul a mají přehled o literární scéně, nebo jen občas zavadíte pohledem o výlohu knihkupectví, když jdete zrovna kolem. Šikmý kostel vzbudil velký ohlas – a kdo jste jej už četli, rozumíte tomu proč.
Pozn.: Recenze na několika místech obsahuje informace, které mohou budoucího čtenáře knihy ochudit o ten správný zážitek z četby (taky se jim říká spoiler).
Příběh ztraceného města, jak zní podtitul knihy, nás zavede do let 1894-1921 do bývalé Karviné, nyní již zaniklé obce, kterou dnes na mapě najdete pod názvem Karviná-Doly. Sledujeme příběhy čtyř hlavních hrdinů, podle nichž je kniha rozčleněna do čtyř dílů. Příběhy se navzájem prolínají a vytvářejí kompaktní celek. V knize je vyobrazeno soužití Čechů a Poláků, hornická tematika, mezilidské vztahy a těžký život tamních lidí. Nutí nás zamyslet se nad vlastními životy a nabízí pevný odrazový můstek k tomu pocítit vděk – za to, jak můžeme (alespoň v této chvíli) žít.
Sfárat na dvanáct hodin do dolu a tam tvrdě pracovat, k obědu jen chleba s cibulí. Den za dnem. Troufli byste si, pánové? A co my, dámy, zvládly bychom týdenní pouť pro sůl do Wieliczky, se skupinou dalších žen, s dětmi, s nejistým noclehem někde na statku na seně? I když mám moc ráda turistiku a jsem zvyklá na nošení dětí během procházek a rodinných výletů, představa, že jdu týden, na břiše s dítětem, na zádech s nůší, která je cestou zpět plná soli, jež se vlivem potu rozpouští a neleptává mi záda, ve mně vyvolává nemalou úzkost.
Karin Lednická nenapsala svou prvotinu horkou jehlou – jednak už má za sebou nějaké životní zkušenosti a za druhé strávila před psaním knihy stovky hodin důkladnou přípravou prostřednictvím čerpání z historických pramenů i rozhovorů s pamětníky a studia jejich osobních písemností a fotografií.
Jak již bylo řečeno, autorka se nepouští do neznámých vod. Snad proto je její vyprávění tak živé, že si jej snadno představí i čtenář neznalý historických poměrů či hornických reálií. Totéž se týká jazyka, kdy spisovatelka použitím místních výrazů podtrhuje věrohodnost dialogů i vnitřních hlasů jednotlivých postav – tento pocit autenticity trochu nabourá jen informace na konci knihy, že postavy vlastně hovoří polsky.
I když si autorka nepotrpí na dlouhé popisy vnitřního rozpoložení jednotlivých postav, dokáže je velmi výstižně charakterizovat skrze kombinaci jejich činů, dialogů a myšlenek. V projevu je úsporná, v ničem se moc nepitvá, přesto spádný děj plyne ruku v ruce s tím, jak se jako čtenáři seznamujeme s jednotlivými postavami a jejich povahami. Setkáme se tak s různě smýšlejícími hrdiny, jejichž přístup k životu se odráží i na jejich osudech.
Jako červená nit se knihou táhne základní otázka, aktuální v každé době, a dnes snad zase o kousek víc než v nedávné minulosti: Máme přijímat své osudy, nebo můžeme své životy řídit? Můžeme se rozhodnout pro změnu, i když není v souladu s tradicí? Nebo máme statečně nést svůj kříž, který nám Bůh přidělil? A existuje vůbec Bůh, když tolik horníků přichází o život při závalech a jejich rodiny pak čeká bída a nouze? Má pravdu Barbora, která hrdě snáší svůj těžký úděl, nebo Julka, jež se rozhodne vzít život do vlastních rukou? A ve které z těchto postav se vidíte vy?
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa - Kniha Šikmý kostel (2020)
Kniha Šikmý kostel (2020) na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.